Świat się zmienia: wnioski z najnowszego badania dotyczącego demencji stoją w sprzeczności z wcześniejszymi ustaleniami innych amerykańskich naukowców w tej sprawie.
Według dotychczasowych badań, osoby pozostające w związku małżeńskim cieszą się lepszym zdrowiem. Małżonkowie są mniej narażeni na ryzyko chorób serca i udaru mózgu oraz często żyją dłużej niż osoby samotne. W 2019 roku przeprowadzone w USA badanie wykazało, że osoby niezamężne miały „znacznie większe szanse na rozwój demencji w okresie badania niż osoby w związkach małżeńskich”. Opłacało się zatem żyć we dwoje.
18 lat badań. 24 tys. Amerykanów nie może się mylić
W najnowszym badaniu naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie przeanalizowali dane ponad 24 000 Amerykanów, którzy na początku procesu badawczego nie wykazywali oznak demencji. Analizowali dane uczestników przez 18 lat. Zespół badawczy porównał wskaźniki demencji w następujących grupach: żonaci, rozwiedzeni, owdowiali i nigdy nie będący w związku małżeńskim.
Wszyscy uczestnicy najnowszego badania odbywali coroczne wizyty u lekarza, który miał wykrywać u nich wczesne oznaki demencji. Pierwsze wyniki wskazywały na to, że wszystkie trzy niezamężne grupy miały zmniejszone ryzyko zachorowania na demencję w porównaniu z grupą zamężną.
Wpływ związków na demencję jest złożony
Po uwzględnieniu innych czynników, które mogły wpływać na wyniki (jak choćby palenie tytoniu i depresja) okazało się, że jedynie osoby rozwiedzione i nigdy niebędące w związku małżeńskim wykazywały mniejszą podatność na zachorowania na demencję. Bycie osobą niezamężną wiązało się także z niższym ryzykiem choroby Alzheimera, czyli najpopularniejszej formy demencji.
Okazuje się także, że osoby rozwiedzione lub nigdy niezamężne były również mniej narażone na przerodzenie się łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych w demencję. Ponadto osoby, które owdowiały podczas badania, wykazywały mniejsze ryzyko demencji względem zamężnych uczestników ankiety.
Badanie naukowców z Florydy podważa tradycyjny pogląd, że małżeństwo jest z zasady korzystne dla zdrowia mózgu, sugerując, że wpływ związków na demencję jest znacznie bardziej złożony.
Czytaj też:
Wkrótce rozwiedziesz się łatwiej, niż weźmiesz ślub. Szykują zmianyCzytaj też:
Nie płodzisz, nie rodzisz to płać. 800 zł miesięcznie do ZUS za brak dzieciCzytaj też:
8 tys. zł dodatku dla par. Rząd coraz bliżej wprowadzenia nowego dodatku