Resort sprawiedliwości chce istotnych zmian w sprawach rozwodowych, co miałoby być ułatwieniem zarówno dla osób chcącym od siebie odejść, jak również zdjąć część obowiązków z sądów. Rozwody miałyby bowiem toczyć się nie przed sądami, a przed urzędnikiem, tak jak jest to w przypadku ślubów, informuje Portal Samorządowy.
Rozwody mają być znacznie łatwiejsze
Resort sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem pozasądowego sposobu rozwiązania małżeństwa, który miałby odciążyć sądy i przyspieszyć proces rozwodowy. Plan zakłada przekazanie tej kompetencji urzędom stanu cywilnego, choć swoje zaangażowanie wciąż deklarują notariusze. Pomysł ten wynika z rosnącej liczby spraw rozwodowych – w 2022 roku do sądów okręgowych wpłynęło 78,5 tys. pozwów, w 2023 roku było ich już 81 tys., a w ubiegłym roku blisko 83 tys.
Obecnie, jeśli małżonkowie zgadzają się na rozstanie, rozwód można uzyskać już na pierwszej rozprawie. Jednak przeciążone sądy powodują, że w zależności od regionu na termin rozprawy trzeba czekać od trzech miesięcy do pół roku. Wprowadzenie alternatywnej drogi rozwodu mogłoby znacznie usprawnić procedurę, zwłaszcza w przypadkach, gdy strony nie mają konfliktu co do podziału majątku czy opieki nad dziećmi.
Rozwód bez udziału sądy, jedynie przed urzędnikiem
Ministerstwo Sprawiedliwości, analizując możliwość wprowadzenia pozasądowego trybu rozwodu, początkowo brało pod uwagę dwa modele – notarialny oraz administracyjny w urzędzie stanu cywilnego. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wad i zalet obu rozwiązań zdecydowano się na drugą opcję, powierzając rozwody urzędom stanu cywilnego. Ma to na celu uproszczenie procedury i odciążenie sądów, które każdego roku mierzą się z rosnącą liczbą spraw rozwodowych.
Jak wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Joanna Bogiel-Jażdżyk z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości cytowana przez Portal Samorządowy, obecnie są to dopiero wstępne założenia, które będą podlegały dalszym konsultacjom oraz pracom legislacyjnym. Ostateczny kształt nowych przepisów zostanie wypracowany w ramach dyskusji z ekspertami i przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za ich wdrożenie.