W ostatnich dniach na opolskim odcinku Odry i Kanale Gliwickim odnotowano masowe śnięcie ryb, głównie karasiowatych. Z wód wyłowiono około 1,5 tony martwych osobników. Badania potwierdziły obecność wirusa Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2), który jest odpowiedzialny za śmierć ryb. Wirus ten nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale może być niebezpieczny dla innych gatunków ryb, dlatego władze apelują o ostrożność, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się do innych akwenów. O wypływaniu śniętych ryb napisał bankier.pl.
Śnięte ryby w Odrze, padła ponad tona
Na początku kwietnia 2025 r. ponownie pojawiły się śnięte ryby w wodach Kanału Gliwickiego i Odry. Pierwsze przypadki odnotowano 8 kwietnia w kanale, a kilka dni później – 14 kwietnia – w Odrze. Do 23 kwietnia zebrano łącznie ponad 1,6 tony martwych ryb: 489,4 kg z Kanału Gliwickiego i 1110 kg z Odry.
W czwartek Wody Polskie przeprowadziły kolejną akcję usuwania śniętych ryb – 109 kg zebrano z kanału, a 380 kg z Odry. W piątek odłowiono kolejne 386 kg. Wszystkie próbki trafiły do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, gdzie trwają badania przyczyn zjawiska.
Latem 2022 r. Odra doświadczyła jednej z największych katastrof ekologicznych w Europie, kiedy to masowe śnięcie ryb i innych organizmów wodnych zaobserwowano od końca lipca. W wyniku tego zdarzenia wyłowiono ponad 100 ton martwych ryb z polskiego odcinka rzeki. Za główną przyczynę uznano zakwit złotych alg (Prymnesium parvum), które w warunkach podwyższonego zasolenia wody, spowodowanego m.in. zrzutami przemysłowymi, uwalniają toksyny zabójcze dla ryb.
W Odrze szaleje wirus, nie jest groźny dla ludzi
Za śnięcie ryb z rodzaju Carassius (karaś) w Odrze i Kanale Gliwickim odpowiada wirus Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2) – poinformowała Kinga Tokarz. Podkreślono, że wirus ten atakuje wyłącznie ryby tego gatunku i nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani innych ssaków. Mimo to należy zachować szczególną ostrożność, by nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia na inne zbiorniki wodne.
Służby wojewody apelują do mieszkańców i wędkarzy o odpowiedzialne zachowanie – nie wolno przenosić ryb ani innych organizmów wodnych z Odry czy Kanału Gliwickiego. Zaleca się też dezynfekcję sprzętu wędkarskiego, obuwia i odzieży po zakończonych połowach na tych akwenach.