Biometan ma wiele zalet, w tym neutralność węglową (w procesie jego spalania uwalnia się tyle CO₂, ile zostało pochłonięte przez rośliny podczas fotosyntezy) oraz zdolność do wykorzystania odpadów organicznych, co wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym. Proces produkcji biometanu jest jednak mocno obwarowany formalnościami, które mogą z kolei znacząco zastopować rozwój tego źródła energii, które można wtłaczać do gazociągów i użyć jako substytutu błękitnego paliwa.
Biometan szansą na niezależność energetyczną
Z raportu przygotowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE) wynika, że Polska posiada duży potencjał do produkcji biometanu, szacowany teoretycznie na nawet 8 miliardów metrów sześciennych rocznie. Jednak, jak donosi "Rzeczpospolita" w wydaniu z poniedziałku, po uwzględnieniu różnych ograniczeń, takich jak uwarunkowania technologiczne, infrastrukturalne oraz regulacyjne, realny poziom produkcji biometanu w kraju może wynosić od 3 do 4 miliardów metrów sześciennych rocznie.
Mimo to, jest to znacząca ilość, która mogłaby stanowić istotny element krajowej strategii energetycznej, zwłaszcza w kontekście dążenia do dekarbonizacji i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Wzrost produkcji biometanu może również przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski oraz poprawy bezpieczeństwa dostaw.
Biometan może nie powstać przez formalności
Według "Rzeczpospolitej", rozwój sektora biometanu napotyka na liczne przeszkody. Główne z nich to niekompletne i niestabilne ramy prawno-regulacyjne, a także skomplikowany i czasochłonny proces formalno-administracyjny, z którym muszą się zmagać producenci. Te bariery znacząco utrudniają szybkie wdrażanie nowych inwestycji i rozwój tej branży w Polsce.
Produkcja biometanu polega na przetwarzaniu biomasy w biogaz, który następnie jest oczyszczany do jakości zbliżonej do gazu ziemnego. Do produkcji biometanu wykorzystuje się różne rodzaje biomasy, m.in.: odpady rolnicze (np. gnojowica, obornik, resztki roślinne), odpady spożywcze i odpady komunalne (bioodpady).
Dzisiaj pisaliśmy o hodowcy, który musi wypłacić odszkodowanie sąsiadom za przykry zapach z jego chlewni, pomimo wszystkich niezbędnych pozwoleń do prowadzenia hodowli, tekst można przeczytać POD TYM LINKIEM. Biorąc pod uwagę produkty, jakie są wykorzystywane do produkcji biometanu, chętni na produkcję muszą liczyć się z wieloma problemami natury prawnej.