Kto się spóźnił z rozliczeniem podatku PIT lub nie zapłacił w terminie zaległości podatkowych ma jeszcze jedną szansę żeby uniknąć bolesnej kary.
Zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego wraz z informacją o istotnych okolicznościach tej sytuacji i szybkie naprawnienie błędu to właśnie czynny żal.
Czynny żal to nie magia tylko procedura
Czynny żal może złożyć tylko ta osoba, która nie dopełniła obowiązku. Jeśli wina leży po stronie biura księgowego to czynny żal składa to biuro, a nie podatnik, którego sprawa dotyczy.
Co można za pomocą tej procedury załatwić? Na przykład uniknąć kary za złożenie zeznania podatkowego po terminie, lub za spóźnione zapłacenie podatku dochodowego lub błąd w jego obliczeniu.
Kiedy czynny żal jest skuteczny?
Ta procedura zadziała o ile przyznanie się do popełnienia przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub błędu zanim naczelnik urzędu skarbowego samodzielnie udokumentuje przestępstwo lub wykroczenie i zanim urząd rozpocznie czynności kontrolne w tym kierunku. Najlepiej złożyć pismo osobiście z informacją o popełnionym błędzie lub pomyłce. Czynny żal można także samemu przedstawić ustnie do protokołu lub złożyć w formie elektronicznej wysyłając pismo ogólne na skrzynkę e-PUAP właściwego urzędu skarbowego.
Czynny żal nie ma urzędowego wzoru ani formularza. Jest także czynnością bezpłatną. W zawiadomieniu musi się jednak znaleźć kilka informacji:
- dane osobowe,
- dane naczelnika urzędu skarbowego,
- opis popełnionego czynu i jego okoliczności,
- informacja o tym, czy błąd został już naprawiony lub w jaki sposób i w jakim terminie zostanie naprawiony.
Czynny żal nie zadziała, jeżeli urząd już wezwie do złożenia wyjaśnień w sprawie, którą urzędnicy sami już wcześniej udokumentowali lub są właśnie w trakcie kontroli.
Czytaj też:
Rodzice do kontroli. Skarbówka już sprawdza zasadność ulg podatkowych