Resort finansów będzie zmieniał przepisy dotyczące spadków i darowizn. Urzędnicy ministerstwa zapowiedzieli, że chcą je znacznie uprościć. O planowanych zmianach w prawie spadkowym pisze bankier.pl.
Zmiany w podatku od darowizn i spadków. Rząd zakłada zmniejszenie liczby procedur
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, opublikowany na stronie KPRM, realizuje VI filar rządowego planu gospodarczego „Polska. Rok przełomu” na 2025 r., dotyczący wsparcia dla biznesu i deregulacji. Zakłada on ograniczenie zbędnych procedur, obniżenie kosztów działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego. Za przygotowanie projektu odpowiada Ministerstwo Finansów, a jego przyjęcie planowane jest na II kwartał 2025 r.
Nowe przepisy mają uprościć formalności związane z obrotem majątkiem uzyskanym w drodze spadku lub darowizny, szczególnie od najbliższej rodziny, oraz uprościć rozliczanie podatku od świadczeń powtarzających się. Celem zmian jest zmniejszenie barier administracyjnych i ułatwienie rozliczeń dla podatników.
W prawie darowizn i spadków ma być dużo mniej biurokracji, niż obecnie
Projekt nowelizacji zakłada zniesienie obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn przy obrocie majątkiem nabytym od najbliższej rodziny. Ułatwienia obejmą również uproszczenie zasad ustalania wartości nieodpłatnych świadczeń powtarzających się na potrzeby opodatkowania.
Zmiana przepisów jest konieczna w związku z uchwałą siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 marca 2025 r. (sygn. III FPS 5/24), dotyczącą opodatkowania nieodpłatnych rent ustanawianych na czas określony i wyrażonych w pieniądzu.