Rząd rozważa zastosowanie bardziej korzystnego dla emerytów wskaźnika waloryzacji, który zdecydowanie zwiększyłby ich świadczenia. Byłoby to 8,55 proc. zamiast obecnych 5,82 proc., co przełożyłoby się na większe emerytury, informuje infor.pl.
Korzystniejsza waloryzacja dla emerytów, rząd rozważa zmiany
Proponowane zmiany dotyczące wyższej waloryzacji emerytur w 2025 r. to jedynie sugestie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wymagają zgody całego rządu. Jednak Ministerstwo Finansów często blokuje inicjatywy minister rodziny, jak choćby emerytury stażowe czy podwyżkę zasiłku pogrzebowego.
Dlatego zapowiedzi wyższej waloryzacji emerytur, opartej na wskaźniku 1,0855 zamiast 1,0582, należy traktować jako polityczne propozycje, a nie wiążące decyzje. Bez oficjalnego stanowiska Rady Ministrów wprowadzenie takich zmian pozostaje niepewne.
Wskaźnik waloryzacji emerytur od 1 marca 2025 r. opiera się na średniorocznej inflacji za 2024 r. oraz tzw. inflacji emeryckiej, uwzględniającej specyficzne wydatki seniorów, które często rosną szybciej niż ceny ogółem. Obecnie do wskaźnika waloryzacji dolicza się 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń, co dało wskaźnik 1,0582.
W przypadku zmian zasad waloryzacji, uwzględniających 50 proc. wzrostu płac, wskaźnik mógłby wzrosnąć do 1,0855, co zwiększyłoby koszty świadczeń dla ZUS.
Ile wyniesie minimalna emerytura w 2025 r.
Jeżeli rząd nie podejmie decyzji o korzystniejszej dla emerytów waloryzacji, to od marca 2025 r. wskaźnik waloryzacji emerytur wyniesie 1,0855, co wpłynie na wysokość trzynastej emerytury.
To dodatkowe świadczenie, wypłacane wraz z pierwszą zwaloryzowaną emeryturą w roku, będzie równe nowej minimalnej emeryturze, wynoszącej 1 884,61 zł.