Przestępcy nie lubią się powtarzać w Internecie i niestety są kreatywni. – W 2024 roku cyberprzestępcy zaczęli odchodzić od bardzo technicznych metod, takich jak zaawansowane ataki, na rzecz inżynierii społecznej – wyjaśnia ekspert, Marcin Dudek, kierownik zespołu CERT Polska.
Celem oszustów jest skłonienie ludzi do samodzielnego wysyłania pieniędzy na wskazane konta. Przestępcy wysyłają wiadomości lub dzwonią do ludzi, przekonując ich do podjęcia szkodliwych dla nich działań. – W takich przypadkach żadne technologiczne rozwiązania nie mogą pomóc – jedynym skutecznym środkiem jest edukacja – uważa Marcin Dudek.
Sama wyciągnęła, sama wpłaciła do wpłatomatu
O tym jak wygląda schemat takiego przestępstwa przekonała się 66 – latka z województwa opolskiego. Oszust do niej zadzwonił i podał się za pracownika banku. Poinformował ją, że było włamanie na jej konto, próba wyłudzenia kredytu i przelania jej oszczędności na konto oszustów.
Mężczyzna, który podawał się za pracownika banku, w celu zablokowania konta kobiety i ochrony zgromadzonych środków, nakazał 66-latce udanie się do banku po wypłatę pieniędzy i wpłacenie ich za pomocą wpłatomatu na „bezpieczne konto” przy pomocy kodów, które podał.
Kobieta wypłaciła wszystkie swoje oszczędności (20 tys. zł) i za pomocą wpłatomatu sama wpłaciła je na konto przestępców.
Jak za pośrednictwem wpłatomatu wpłacić na konto bez użycia karty?
Sporym ułatwieniem dla przestępców jest aplikacja BLIK, która umożliwia wpłatę na konto bez użycia karty. Opcja wpłaty przez aplikację BLIK jest możliwa w licznych wpłatomatach. Standardowa procedura jest prosta:
- Podczas korzystania z wpłatomatu, trzeba wybrać opcję wpłaty bez karty.
- Należy pobrać kod BLIK za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku.
- Po wpisaniu kodu przez panel wpłatomatu trzeba włożyć gotówkę.
Drugi punkt instrukcji podał 66-latce przestępca udając za pracownika banku. Tym razem policja zatrzymała przestępców. trzech mężczyzn z Ukrainy w wieku 19, 20 i 23-lat usłyszało zarzut oszustwa i znalazło się w areszcie tymczasowym na okres 3 miesięcy. Grozi im kara do 8 lat więzienia.
Czytaj też:
Więcej już nie wypłacisz z bankomatu. Unia Europejska podjęła decyzjęCzytaj też:
Bankomaty Euronetu myliły klientów. Opłaty za gotówkę zaalarmowały urządCzytaj też:
Tego bankomatu nie przeoczysz. Czegoś takiego jeszcze nie byłoCzytaj też:
Zadziwiająca metoda. Pieniądze przy bankomacie można stracić „na kolec”