Zwolnienia mają się odbyć w kwietniu oraz maju i będą to zwolnienia grupowe. Pracę w koncernie Avon straci 170 z 905 pracowników z Polski.
Będą to głównie osoby zatrudnione na produkcji, ale zwolnienia dotkną również części pracowników biurowych i kadry wyższej.
Używany do produkcji talk wykończył markę
Spółka matka Avon Product Inc. w 2024 roku złożyła wniosek o upadłość. Według amerykańskiej wersji magazynu Forbes, złożenie przez Avon Products Inc. wniosku o upadłość "było w dużej mierze spowodowane zalewem procesów sądowych związanych z talkiem, które nękały firmę w ostatnich latach, czego kulminacją był kryzys finansowy i reputacyjny". Miał powodować zwiększenie zachorowalności na raka, ponieważ był zanieczyszczony rakotwórczym azbestem.
W sierpniu 2024 roku polski oddział koncernu zapewniał, że działalność Avon w Europie nie zostanie dotknięta przez pozew, z którym mierzy się amerykańska filia, bo to dwie odrębne kwestie dotyczące różnych podmiotów. Ewa Grzech, szefowa ds. komunikacji Avonu zapewniała wówczas, że fabryka jest bezpieczna, nie grozi jej bankructwo, a mieszkańcy powiatu garwolińskiego mogą być spokojni o swoje miejsca pracy. – Nic się nie zmienia dla naszych klientów, współpracowników, konsultantek ani innych interesariuszy w Polsce. W Avon wszystko pozostaje bez zmian – kontynuujemy realizację naszych strategicznych inicjatyw – zapewniała Ewa Grzech na łamach Interii.
Firma Avon Cosmetics Poland odniosła się do aktualnych prasowych doniesień. „Dokonaliśmy kompleksowej analizy operacyjnej i kosztowej we wszystkich obszarach działalności Avon na całym świecie, obejmując fabrykę oraz centrum dystrybucyjne w Garwolinie. W jej wyniku niezbędna okazała się optymalizacja struktur organizacyjnych, w tym ograniczenie zatrudnienia. (...) Wszelkie zmiany zostaną przeprowadzone w zgodzie z naszymi wartościami oraz regulacjami prawnymi. Osobom, których będzie dotyczył ten proces zapewnimy odpowiednie wsparcie w planowaniu dalszej kariery zawodowej”. – głosi przysłany do Infotuba.pl komunikat. „Avon kontynuuje swoją działalność na polskim rynku, a fabryka działa nieprzerwanie, rozwijając produkcję, między innymi dla zewnętrznych kontraktorów”.
W Garwolinie jeszcze wyższe bezrobocie
Według Marcina Zboiny, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie, zwolnione osoby mogą mieć problem z odnalezieniem się na rynku pracy, ponieważ w pobliżu nie ma podobnego zakładu. W powiecie garwolińskim już na koniec 2024 roku wskaźnik bezrobocia był wyższy niż w całym kraju, bo wyniósł 8,6 proc., w porównaniu do 5,1 proc. Od tego czasu bezrobocie w Polsce nieznacznie wzrosło, do 5,4 proc. w lutym, by w marcu spaść do 5,3 proc.
W zakładzie Avon pracowały nie tylko osoby zatrudnione bezpośrednio przez firmę, ale także osoby zatrudnione tymczasowo przez agencję pracy. – Takich osób, podejrzewam, że może być również dużo. I one zaważą o wzroście bezrobocia, który nastąpi na naszym terenie – tłumaczył Next Gazeta Marcin Zboina.
Czytaj też:
Oni stracą pracę – klamka zapadła. Obudzili poważne wątpliwości ustrojoweCzytaj też:
Pomoc w trudnej sytuacji życiowej. Na co konkretnie można w Polsce liczyć?Czytaj też:
Korporacje szykują się do olbrzymich zwolnień. Pracę straci nawet 2 tys. osób