Obecnie w Polsce jest już około 9 mln emerytów i rencistów. Taki status potwierdza wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych legitymacja. Od 2023 roku jest dostępna w dwóch formach: plastikowej karty lub elektronicznej mLegitymacji.
Od 1 stycznia 2023 roku legitymacja emeryta automatycznie jest wydawana w formie elektronicznej, a dokument tradycyjny (plastikowa karta) dostępny jest na dopiero po wypełnieniu wniosku ERL i złożeniu go w ZUS. Milion emerytów postanowiło pozostać tylko przy cyfrowym dokumencie, czyli mLegitymacji.
Emeryci coraz bardziej cyfrowi
Dzięki takiej decyzji seniorzy mogą korzystać z ulg i zniżek za pomocą smartfona. W ten sposób wygodnie korzystają z ulg i zniżek, takich jak zniżki na bilety komunikacji miejskiej, i potwierdzają swoje prawa do świadczeń zdrowotnych. W aplikacji mObywatel jej użytkownik ma dostęp także do dowodu osobistego, recept, prawa jazdy.
W 2023 roku mLegitymacje pobrało ponad 611 tys. klientów ZUS, a w 2024 roku – ponad 317 tys. osób. W pierwszym kwartale 2025 roku mLegitymację pobrało 86 794 emerytów i rencistów – o 3 294 osób więcej niż rok temu w tym samym czasie.
Jak zainstalować w telefonie mLegitymację?
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „mObywatel” i trafimy na odpowiednią rządową stroną (z końcówką gov.pl), na której rzuca się w oczy przycisk „pobierz aplikację mobilną”. Procedura jest prosta i składa się z trzech kroków:
- trzeba uruchomić aplikację,
- kliknąć opcję "dodaj dokument",
- wybrać z listy dostępnych dokumentów "legitymację emeryta-rencisty".
Po tych czynnościach na pulpicie aplikacji pojawi się ikona mLegitymacji. Kto mimo wszystko chciałby także mieć plastikową wersję legitymacji emeryta, musi wypełnić i złożyć w ZUS wniosek ERL.
Czytaj też:
Każdy w końcu będzie ją miał. Jakie daje uprawnienia i zniżki?Czytaj też:
Lepiej poszperaj w szufladach. Te dokumenty znacznie zwiększą emeryturęCzytaj też:
Emeryci raźno wracają do pracy. Dwie branże szczególnie atrakcyjne