Poczta Polska ma kłopoty. Kontrola NIK objęła ostatnie trzy lata działalności firmy, w tym kontrola stanu jej kluczowych inwestycji, których łączna wartość, to około 500 mln zł:
- zakupu 2000 szt. automatów paczkowych,
- budowy nowej strony internetowej,
- systemu TMS (system wspomagający zarządzanie procesami transportowymi, logistycznymi oraz dystrybucyjnymi),
- rozbudowy dwóch węzłów ekspedycyjno-rozdzielczych,
- zakupu maszyn do sortowania przesyłek.
Bezkarność wykonawców
Według Najwyższej Izby Kontroli, "zarząd dopuścił do powstania wielomiesięcznych opóźnień w realizacji projektów, narażając spółkę na nadmiarowe koszty realizacji umów i dopuścił do utraty potencjalnych przychodów." Przykładowo, w projekcie uruchomienia do końca 2022 roku 2000 automatów paczkowych NIK wylicza popełnienie wielu błędów skutkujących m.in. opóźnieniami, powstaniem nieuzasadnionych kosztów, utratą prawa do naliczenia kar umownych oraz nieosiągnięciem zakładanych korzyści.
Realizację dostarczenia automatów paczkowych powierzono firmie, której kapitał zakładowy wynosił tylko 6 tys. zł, a jej siedziba mieściła się w wielorodzinnym budynku. Termin dostawy i instalacji automatów od razu przesunięto z lutego 2023 roku na koniec 2024. Do 30 czerwca 2023 roku zainstalowano zaledwie 243 maszyny i to bez funkcji użytkowych dla klientów.
Długie negocjacje zamiast końcowego produktu
Kar umownych nie naliczono także dla inwestycji w stworzenie systemu TMS. We wrześniu 2023 roku zadanie było zrealizowane w połowie, mimo że w umowie określono termin dostarczenia stabilnej wersji produktu na październik 2023 roku.
Spółka, która miała stworzyć nową stronę internetową odstąpiła od części umowy z pocztą i negocjacje prowadziła przez kolejnych osiem miesięcy. Tu także nie naliczono kar umownych, chociaż strona internetowa, która i tak miała być oddana do użytku z rocznym opóźnieniem, nie powstała na czas.
Podsumowując nieprawidłowości NIK ocenił, że przygotowana przez zarząd Poczty Polskiej strategia już na etapie planowania była obarczona dużym ryzykiem nieosiągnięcia jej założeń. Zarząd to ryzyko zaakceptował.