Abonament RTV jest dla zdecydowanej większości osób fizycznych oraz firm opłatą obowiązkową. Można jednak otrzymać możliwość zwolnienia z jego płacenia. Dotyczy to konkretnych osób.
Zwolnienie z konieczności płacenia abonamentu RTV
Chociaż coraz częściej mówi się o możliwej likwidacji abonamentu RTV, to na chwilę obecną opłata ta wciąż obowiązuje. Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych dotyczy wszystkich posiadaczy telewizorów i radioodbiorników. Jednakże, istnieją grupy osób, które zostały zwolnione z tego obowiązku. Szczegółowe informacje na temat zwolnień z opłat abonamentowych można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Warto podkreślić, że aby skorzystać ze zwolnienia, należy złożyć odpowiednie dokumenty.
Grupy osób zwolnionych z opłaty abonamentu RTV obejmują m.in. osoby starsze, inwalidów oraz weteranów. Zgodnie z informacjami KRRiT, osoby, które ukończyły 75. rok życia, są automatycznie zwolnione z tego obowiązku. Podobne zwolnienie przysługuje osobom zaliczonym do I grupy inwalidzkiej, a także weteranom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Prawo do zwolnienia mają również osoby, które ukończyły 60 lat i otrzymują emeryturę nieprzekraczającą 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, informuje Gazeta Next.
Aby skorzystać ze zwolnienia, osoba uprawniona musi udać się do urzędu Poczty Polskiej i przedstawić dokument potwierdzający jej uprawnienie, a także złożyć stosowne oświadczenie. Dopiero wtedy formalne zwolnienie zostanie przyznane.
Obecnie miesięczna opłata za abonament RTV wynosi 8,70 zł za używanie odbiornika radiowego, natomiast za odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny i telewizyjny wynosi 27,30 zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że stawki te pozostaną bez zmian w 2025 r.