IJHARS sprawuje nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych. Przeprowadza także kontrolę graniczną tych artykułów, dokonuje oceny i wydaje świadectwa jakości. Rzeszowska inspekcja nie zezwoliła na wjazd do Polski ponad 21 ton białej gorczycy z Ukrainy.
Co dalej z transportem białej gorczycy?
"Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności" – napisano w komunikacie IJHARS. Transport został zatrzymany "ze względu na obecność żywych szkodników". Tego typu rygor jest stosowany w sytuacjach, w których istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.
Zakaz sprzedaży oznacza nie tylko konieczność wycofania produktów, ale także istotne konsekwencje dla importerów, którzy będą musieli zadbać o bezpieczne zniszczenie skażonej partii nasion. Firmy importujące takie produkty są również narażone na kary finansowe i stratę zaufania partnerów handlowych.
Roślina o gorzkim, palącym smaku
Biała gorczyca to jedna z najstarszych przypraw na świecie i podstawowy składnik musztardy stołowej. Jest znana i uprawiana od 4 tys. lat. Nazwa gorczyca pochodzi z języka prasłowiańskiego i oznacza roślinę o palącym, gorzkim smaku oraz odnosi się do pieczenia, gorzenia na języku po zjedzeniu nasion rośliny.
Ukraina sieje i zbiera jedną z trzech odmian – białą gorczycę, używaną do produkcji musztardy żółtej i angielskiej. Eksportuje ją do Francji, gdzie rolnicy przestali uprawiać gorczycę po II wojnie światowej na rzecz innych, bardziej opłacalnych upraw.
Biała gorczyca oprócz walorów smakowych ma też właściwości lecznicze: działa przeciwzapalnie, moczopędnie i przeczyszczająco. Wyciąg z gorczycy zwiększa perystaltykę jelit, pobudza apetyt przez zwiększone wydzielanie soków trawiennych. W warunkach domowych u osób cierpiących na otyłość i zaparcia, można stosować rozdrobnione nasiona w formie naparu i wywaru.