Ministerstwo Cyfryzacji stoi na stanowisku, że funkcja „Podpisz dokument” bardzo ułatwia życie Polakom korzystającym z aplikacji mObywatel. Jako plus wymienia łatwość korzystania z e-dowodu oraz "prostotę podpisywania dokumentów".
Jednocześnie przyznaje, że podczas korzystania z tej usługi, pojawiają się dodatkowe komunikaty lub ostrzeżenia, które użytkowników wprawiają w konsternację. Warto wiedzieć, z czego wynikają i jak zachować się, widząc takie powiadomienia na ekranie smartfona.
Wymień dowód osobisty na nowy
Warunkiem korzystania z funkcji „Podpisz dokument” jest umieszczenie certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie. Jeśli go nie ma to z funkcji skorzy stać nie można. Użytkownik zobaczy na ekranie aplikacji informację o braku certyfikatu w dokumencie.
Co zrobić, żeby taki certyfikat w e-dowodzie mieć? Trzeba dowód osobisty wymienić, czyli złożyć wniosek o nowy e-dowód. Nie ma możliwości dodania certyfikatu do warstwy elektronicznej e-dowodu na późniejszym etapie. Żeby mieć certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie, należy we wniosku o wydanie dowodu osobistego zaznaczyć pole, w którym deklaruje się chęć posiadania certyfikatu podpisu osobistego w swoim dokumencie – tłumaczy resort cyfryzacji.
Podczas odbioru e-dowodu należy też ustalić 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) i aktywować certyfikat przy jego pomocy w urzędzie. Dopiero takiego e-dowodu można używać do składania podpisu osobistego w usłudze „Podpisz dokument”.
Zapisz sobie PIN2, wpisuj uważnie numer CAN
Kto za pomocą PIN 2 nie aktywuje certyfikatu, zobaczy na ekranie komunikat „Nieaktywny certyfikat podpisu osobistego". W takim wypadku trzeba wrócić z dowodem do urzędu. Właściciel e-dowodu samodzielnie ustala PIN 2 i aktywuje nim certyfikat w obecności urzędnika.
Jeśli użytkownik wpisze błędny numer CAN e-dowodu, zobaczy komunikat: "Niepoprawny CAN". Numer CAN to sześć cyfr widocznych w prawym dolnym rogu e-dowodu na stronie ze zdjęciem. Jest to numer identyfikacyjny dokumentu tożsamości, który jest wymagany do korzystania z e-usług przy użyciu e-dowodu. Numer ten chroni e-dowód przed nieuprawnionych odczytem i identyfikuje jego właściciela, dlatego musi zostać podany prawidłowo podczas korzystania z e-dowodu.
Czytaj też:
Weryfikacja uprawnień kierowcy już w mObywatel. Sprawdź zanim pożyczysz autoCzytaj też:
Już 9 mln Polaków w aplikacji mObywatel. Dostaniemy wirtualnego asystentaCzytaj też:
Podpisz dokument. e-Dowód z aplikacji mObywatel zastąpił realny podpis