„Aplikacja mObywatel przestaje być dostępna na urządzeniach z systemem Android 7” – to informacja z oficjalnego komunikatu na rządowej stronie aplikacji. „Ze względów bezpieczeństwa kontynuowanie wsparcia dla urządzeń ze starszymi wersjami systemu Android może powodować potencjalne zagrożenia”.
Co to oznacza? Dla zdecydowanej większości użytkowników zupełnie nic. Zmianę zauważą tylko osoby, które korzystają ze starych wersji systemu Android 7, który odchodzi do lamusa od początku 2024 roku.
Po ośmiu latach Nougat odchodzi do historii
Telefony, tablety czy laptopy są użyteczne tylko tak długo, jak długo wsparcie techniczne otrzymuje zainstalowany na nich system operacyjny. Na początku 2024 roku przestał być obsługiwany system Android 7 (inna nazwa to Nougat). Na rynku pojawił się w 2016 roku.
Firma Google ostrzegła użytkowników, że w telefonie z Androidem 7 nie będą w stanie używać ani przeglądarki Chrome, ani nawet aplikacji Kalendarz. Najstarszym systemem operacyjnym, który jeszcze będzie obsługiwany to Android 8.0 z 2017 roku.
mObywatel kłopotliwy dla niewielu użytkowników
Na początku 2024 roku szacunki wskazywały, że system Android 7.1 był jeszcze zainstalowany na zaledwie 3 proc. aktywnych urządzeń z Androidem, a starsze wersje – łącznie na 5 proc. urządzeń na świecie (dane StatCounter). Tylko, że 3 proc. z ponad 3,3 mld ludzi, którzy na początku 2024 roku byli użytkownikami urządzeń z systemem Android 7 to blisko 100 mln urządzeń. Aktualnie najczęściej spotykaną wersją w telefonach jest Android 11, którego oficjalna premiera odbyła się w 2020 roku.
Ministerstwo Cyfryzacji oszacowało, że brak wsparcia dla systemu Android 7 dotyczy tylko bardzo niewielkiego odsetka osób (poniżej jednej dziesiątej procenta wszystkich użytkowników aplikacji).