Renta socjalna według informacji z ZUS to pieniądze wypłacane osobie niezdolnej do pracy całkowicie lub częściowo. Nie chodzi jednak o stan ducha a o stan zdrowia i to w szczegółowo określonym momencie życia.
Renta socjalna przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego) w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 lat, ewentualnie w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury.
Taki młody a już na rencie
Z raportu "Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS o niezdolności do pracy" wydanym w 2023 roku wynika, że średni wiek osób, w przypadku których po raz pierwszy orzeczono niezdolność do pracy uprawniającą do renty, wyniósł 52 lata (dla mężczyzn – 53,7, a dla kobiet – 49,1 roku). W porównaniu z rokiem 2022, wiek nowego rencisty obniżył się aż o dwa i pół miesiąca.
Niespełna 44 lata (43,7 lat) ma przeciętny rencista całkowicie niezdolny do pracy z powodu zaburzeń psychicznych. Czterdziestolatkowie, to także grupa wiekowa, w której odnotowano największy, bo 10-procentowy wzrost liczby nowych rencistów.
Renta socjalna to nie renta z tytułu niezdolności do pracy
W myśl prawa wysokość renty socjalnej "wynosi 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych". W 2024 roku to 1780,96 zł. Ta kwota będzie obowiązywać do końca lutego 2025 roku.
Warto wiedzieć, że renta socjalna to nie to samo co renta przyznana z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie ubezpieczonej, która:
- została uznana za niezdolną do pracy,
- ma wymagany – stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy – okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie: w czasie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.