Historia picia tego napoju sięga starożytnej Etiopii i Imperium Osmańskiego. Jest źródłem przyjemności, ale także energii do działania. Ziarna potrzebne do jego przygotowania uprawiane są w 80 krajach, głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, na Karaibach, w Afryce i Azji. Sprzedaż ziaren w sklepach zbliża się do 6 mld zł. W 2024 roku są najdroższe od niemal 50 lat.
Według "Financial Times", ceny kontraktów na arabikę, prestiżowy gatunek kawy, wzrosły na nowojorskiej giełdzie w tym roku o niemal 70 proc. Skoki cenowe dotyczą również robusty, gatunku wykorzystywanego do produkcji kaw mieszanych i rozpuszczalnych.
Zanim coś zrobisz, zrób kawę
Co roku wypijamy na całym świecie ok. 400 mld filiżanek tego aromatycznego napoju. Przeciętny Polak wypija około 92 litrów kawy rocznie, co oznacza nieco ponad jedną filiżankę dziennie (1,7). Według raportu INSE Research „Rynek kawy”, ponad 80 proc. Polaków pija kawę regularnie, a 60 proc przyznaje się do spożywania jej codziennie.
Firma ARC Rynek i Opinia, która przebadała zwyczaje kawowe Polaków twierdzi, że pora dnia, w której Polacy najchętniej sięgają po kawę, to popołudnie, szczególnie między godziną 12:00 a 17:00. Najczęstszą okazją do picia kawy w kawiarniach czy restauracjach są dla Polaków natomiast spotkania towarzyskie.
Nie ma problemu, którego by kubek kawy nie rozwiązał
Za wzrost ceny ziaren odpowiadają katastrofy naturalne w krajach, które produkują surowiec. Brazylia walczyła w tym roku z ogromnymi pożarami lasów i upraw. W Wietnamie plantacje są niszczone przez susze i fale upałów.
Na wzrost cen kawy wpływają także zakłócenia w transporcie morskim przez Morze Czerwone. Nestlé, światowy koncern spożywczy już zapowiedział zmniejszenie pojemności opakowań kawy przy jednoczesnym podnoszeniu cen.