Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury, Komenda Główna Policji oraz Inspekcja Transportu Drogowego wspólnie przeglądnęli przepisy i zaproponowali dziesięć istotnych zmian, które mają znacząco poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Policyjne statystyki nie kłamią: w 2024 roku na polskich drogach doszło do 21 528 wypadków – o 592 więcej niż w 2023 roku. Zginęło w nich 1881 osób. Więcej było również kolizji o 22 610 w porównaniu z 2023 rokiem – podała Komenda Główna Policji.
Zmiany w prawie, które szybko zauważysz
Najbardziej dotkliwe zmiany rekomendowane przez pięć urzędów to:
- dożywotnia utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów dla kierowców jeżdżących mimo odebrania prawa jazdy (naruszenie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów),
- rozszerzenie katalogu przestępstw o nielegalne wyścigi samochodowe.
Urzędy postulują rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów o czyny związane z nielegalnymi wyścigami samochodowymi, w tym: wypadek śmiertelny i prowadzenie pojazdu w sposób rażąco naruszający zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym.
Ograniczona zostanie możliwość orzeczenia przez sąd warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Zaostrzone zostaną również przepisy o przepadku pojazdów sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego, w tym wskutek wyścigu samochodowego. Sąd będzie mógł także zdecydować o przepadku pojazdu, gdy kierowca będzie mieć od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi. Jeśli stężenie alkoholu we krwi będzie przekraczać 1,5 promila, orzeczenie konfiskaty pojazdu będzie obowiązkowe.
Definicja nielegalnego wyścigu samochodowego
Po przyjęciu zmian, w prawie pojawi się definicja nielegalnego wyścigu samochodowego: „rywalizacja kierujących co najmniej dwoma pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym, z zamiarem pokonania określonego odcinka drogi w jak najkrótszym czasie i z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym lub celowe wprowadzenie pojazdu w poślizg lub doprowadzenie do utraty styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu, wykonane w trakcie zgromadzenia zorganizowanego na otwartej ogólnodostępnej przestrzeni bez wymaganego zezwolenia”. W Kodeksie wykroczeń pojawi się nowe wykroczenie, tzw. drift.
Organizacja lub udział w nielegalnych wyścigach będą zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara będzie dotyczyła osób jadących w sposób brawurowy, czyli z rażącym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczeniem dopuszczalnej prędkości co najmniej o połowę na autostradzie lub drodze ekspresowej albo co najmniej dwukrotnie na innej drodze oraz stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby. kara wzrośnie do 10 lat, jeśli dojdzie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Czytaj też:
Kontrole kierowców na stacjach paliw. Nowy pomysł na recydywęCzytaj też:
Działa, ale przewoźnicy z niego nie korzystają. Nie wiedzą, że istnieje