Szykowane przez rząd przepisy dotyczące zmian w prawie jazdy będą pozawalał uzyskać dokument dużo młodszym osobom. Zmiany będą dotyczyły jednak również kasowania punktów karnych za pomocą ponownego przystąpienia do egzaminu.
Punkty karne będą trudniejsze do skasowania
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz kilku innych ustaw, opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Nowe przepisy przewidują dodatkowe podstawy do zatrzymania prawa jazdy kierowcom łamiącym przepisy ruchu drogowego.
Jednym z kluczowych proponowanych zapisów jest kara zatrzymania prawa jazdy dla osób, które na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej, zlokalizowanej poza obszarem zabudowanym, przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. W praktyce oznacza to, że kierowcy z tendencją do nadmiernego przekraczania prędkości będą surowiej karani, niezależnie od tego, czy naruszenie miało miejsce w terenie zabudowanym, czy poza nim.
Ponadto projekt zakłada ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia drogowe. Obecne przepisy pozwalają kierowcom na obniżenie liczby punktów karnych poprzez uczestnictwo w szkoleniu redukującym punkty, które mogą odbywać co pół roku na własny koszt. Ministerstwo jednak chce, aby w przypadku najcięższych naruszeń – uderzających bezpośrednio w bezpieczeństwo ruchu drogowego – kierowcy nie mogli korzystać z tej opcji. Takie szkolenia są już wykluczone dla kierowców początkujących, których staż wynosi mniej niż rok od momentu wydania im prawa jazdy, informuje bankier.pl.
Ministerstwo Infrastruktury uzasadnia proponowane zmiany koniecznością poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz eliminacji zachowań skrajnie niebezpiecznych, które mogą prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Proponowana nowelizacja wpisuje się w szersze działania na rzecz zmniejszenia liczby wypadków drogowych, a także podniesienia standardów bezpieczeństwa uczestników ruchu.
Młodsi kierowcy będą mogli sięgnąć po prawo jazdy
Nowelizacja wprowadza także okres próbny oraz zasady cofania uprawnień dla kierowców z prawem jazdy kategorii B, tzw. „młodych kierowców”. Projekt przywraca możliwość uzyskania prawa jazdy tej kategorii już od 17. roku życia, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody rodziców lub opiekunów. Celem tej zmiany jest poprawa mobilności młodych ludzi i przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu.
Nowe przepisy określają, że nieletni kierowcy w okresie próbnym mogą przewozić osoby poniżej 18. roku życia tylko w obecności dorosłego, doświadczonego pasażera, co ma zmniejszyć ryzyko wypadków, zwłaszcza podczas powrotów z imprez. W okresie próbnym kierowca nie może spożywać alkoholu ani substancji działających podobnie, przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Zakazany jest również przewóz osób w ramach usług taksówkowych lub okazjonalnych.