Wskaźnik stworzony przez Finax, firmę oferującą europejską emeryturę (OIPE) pozwala ocenić postawy i deklarowane zachowania dotyczące finansów, a w konsekwencji stopień bezpieczeństwa ekonomicznego i finansowej niezależności przeciętnego Polaka.
Indeks przyjmuje wartość od 0 do 100 i będzie mierzony co kwartał, w oparciu o badanie przeprowadzane na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.
Przyczyny słabego dobrostanu są znane
Mierzona po raz pierwszy w pierwszym kwartale 2025 roku wartość Financial Wellness Index dla ogółu polskiego społeczeństwa wyniosła zalewie 46 pkt w skali do 100 pkt. To poziom zdecydowanie poniżej progu poczucia emocjonalnego komfortu w kwestiach finansów, który zespół Finax określił na poziomie 70 pkt.
Wysoka inflacja wciąż drenuje kieszenie Polaków – z danych GUS wynika, że w kwietniu 2025 roku inflacja wyniosła 4,2 proc. Do tego dochodzi geopolityka w postaci wojen i odwrotu procesu globalizacji. W takim otoczeniu regularne oszczędzanie zeszło na dalszy plan.
43 proc. badanych w ramach FWI deklaruje brak poprawy swojej sytuacji finansowej w ostatnich trzech miesiącach, a co czwarty respondent odczuwał w związku z tym wysoki stres. Ponad połowa Polaków (53 proc.) pytanych przez Finax twierdzi, że w przypadku utraty źródła dochodu byłaby w stanie utrzymać dotychczasowy poziom życia dzięki oszczędnościom maksymalnie przez 3 miesiące. Tylko 36 proc. respondentów przyznało, że regularnie oszczędza.
Potwierdzona skłonność do brania kredytów i pożyczek
Odsetek Polaków deklarujących skłonność do oszczędzania spadł do 59,8 proc. w I kwartale 2025 roku z 62,3 proc. kwartał wcześniej, wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Nie zmieniła się za to skłonność do korzystania z kredytów i pożyczek. „Prawie połowa badanych deklaruje, że w razie konieczności poniesienia wydatków na dobra trwałe rozważy przynajmniej częściowe sfinansowanie ich za pomocą zewnętrznych środków” – powiedziała dyrektor Departamentu Raportów i Analiz ZPF Agnieszka Kozioł, cytowana w materiale.
Czytaj też:
Nieopodatkowane 250 zł i 240 zł za 2025 rok może dostać niemal każdy