Przepisy jasno określają, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać emerytalne świadczenie ratownicze. Mężczyźni muszą wykazać co najmniej 25 lat służby, kobiety – 20 lat. Ponadto istotne jest, aby w każdym roku służby wnioskodawca uczestniczył w przynajmniej jednej akcji ratowniczej.
Jak dostać świadczenie ratownicze?
Kluczowa jest również dokumentacja. Od 1 stycznia 2022 roku wymagane są oficjalne dokumenty z Państwowej Straży Pożarnej (PSP), a za lata 2012-2021 akceptowane są również oświadczenia świadków. W przypadku działań sprzed 2012 roku wymagane jest zaświadczenie od trzech osób, w tym przynajmniej jednej pełniącej funkcję publiczną lub pracował w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, w którym ma być potwierdzony czynny udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.
Co istotne, przy naliczaniu okresów czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat.
3305 zł rocznie więcej do emerytury w 2025
Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Wypłata następuje miesięcznie, do 15 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze.
Decyzja w sprawie przyznania świadczenia jest dostarczana pisemnie, a samo postępowanie powinno zakończyć się nie później niż 60 dni od dnia złożenia wniosku. Od decyzji przysługuje również odwołanie do właściwego komendanta wojewódzkiego PSP.
Zgodnie z przyjętymi założeniami budżetowymi na rok 2025, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wynieść co najmniej 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń dla seniorów o minimum 6,78 proc. Zatem od 1 marca 2025 roku świadczenie ratownicze wyniesie 275,49 zł.