Niemal 80 proc. Polaków ma oszczędności, a prawie 70 proc. z nas to osoby oszczędzające – zarówno regularnie, jak nieregularnie — wynika z raportu firmy Maison&Partners przeprowadzonej na próbie 12050 osób dla Business Insider i PKO Banku Polskiego.
Z badania wynika także, że wysokość oszczędności wzrasta wraz z wiekiem, co jest po prostu uzależnione od etapu życiowego, na którym obecnie znajduje się osoba oszczędzająca.
Oszczędności i nawyk oszczędzania to wynik wysokości zarobków
W grupie osób oszczędzających systematycznie częściej znajdują się mężczyźni niż kobiety. Różnica ni jest jednak duża: 48 proc. w porównaniu do 40 proc. To mężczyźni mają również wyższe, czyli wystarczające na dłużej oszczędności. Taka prawidłowość jest efektem nierówności zarobkowej – mężczyźni częściej niż kobiety zarabiają miesięcznie netto więcej niż 10 tys. zł.
Niespodzianki nie będzie: z raportu wynika także, że kobiety albo w ogóle nie mają oszczędności, albo mają odłożone małe kwoty.
60 proc. Polaków swoje oszczędności trzyma na kontach oszczędnościowych oraz lokatach terminowych. Taką formę oszczędzania wybierają częściej kobiety — 67 proc. Mężczyźni lokują pieniądze w banku tylko w 54 proc. przypadków.
Na co Polakom oszczędności?
Blisko jedna trzecia Polaków uważa, że oszczędzanie sprzyja budowaniu majątku, jest to długotrwały sposób na gromadzenie kapitału. Około 40 proc. respondentów robi to w celu zabezpieczenia bliższej lub dalszej przyszłości, ale tu też są różnice. Kobiety częściej oszczędzają krótkoterminowo, a mężczyźni – długoterminowo.
Na pytanie, dlaczego nie oszczędzamy, 63 proc. spośród 21 proc. Polaków nieposiadających oszczędności podaje jako główną przyczynę zbyt niskie dochody. Nieumiejętność oszczędzania była podawana jako drugi z najważniejszych powodów (17 z 21 proc. Polaków nieposiadających oszczędności).
Co ciekawe, wśród osób oszczędzających trzy czwarte twierdzi, że oszczędzanie sprawia im przyjemność. Aż 90 proc. badanych postrzega je w kategorii zabezpieczenia finansowego „na wszelki wypadek”.
Czytaj też:
Tu się opłaca trzymać kasę. Lepszy procent na Koncie MieszkaniowymCzytaj też:
Pieniędzy nie będzie. Na emeryturę musimy sami oszczędzać, tylko jak i gdzie?