Związek Powiatów Polskich protestuje przeciwko zapisowi w ustawie o zasiłku pogrzebowym, który nakłada na gminy obowiązek przyznania zasiłku celowego w przypadku, gdy zasiłek pogrzebowy jest trudny do wyegzekwowania lub kwota pogrzebu znacznie go przekracza. O sprawie zasiłku pogrzebowego pisze dzisiaj Portal Samorządowy.
Wyższe zasiłek pogrzebowy od 1 stycznia 2026 r.
W kwietniu rząd przedstawił projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw. Kluczowym założeniem jest podniesienie zasiłku pogrzebowego z obecnych 4000 zł do 7000 zł, począwszy od 1 stycznia 2026 r.
Nowa wysokość zasiłku będzie co roku podlegać waloryzacji od 1 marca, o ile średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem przekroczy 105. Wskaźnik ten ogłasza Prezes GUS w „Monitorze Polskim”. Kwota zasiłku będzie zaokrąglana w górę do pełnych złotych.
Zasiłek celowy, samorządy chcą mniejszych obowiązków
Związek Powiatów Polskich nie zgłosił zastrzeżeń do propozycji podniesienia zasiłku pogrzebowego, ale w piśmie do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zaapelował o wykreślenie art. 6 projektu. Przepis ten nakłada na gminy obowiązek przyznawania zasiłków celowych na pokrycie nadzwyczajnych kosztów pogrzebu, np. transportu zwłok z zagranicy czy długiego przechowywania ciała w chłodni, jeśli nie przysługuje zasiłek pogrzebowy lub jego kwota nie wystarcza.
ZPP zwrócił uwagę, że projekt nie został formalnie uzgodniony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, co stanowi naruszenie przepisów. Choć temat był wstępnie omawiany w maju 2024 r. na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST, przedstawicielka MRPiPS poinformowała, że konieczne jest stanowisko Departamentu Pomocy Społecznej. Dokument ten nie był jednak gotowy, a projekt nie wrócił już pod obrady Zespołu.
Czytaj też:
Nowe świadczenie od 1 lipca. Dostaniesz nawet 1800 zł