Rząd planuje zwiększyć podaż mieszkań w Polsce, co mogłoby wpłynąć na rozwój budownictwa, ale również zmniejszyć ceny, jeżeli byłaby ich większa dostępność. O nowych planach na zagospodarowanie gruntów, pisze bankier.pl.
Rząd chce zagospodarować grunty rolne
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy mającej zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje, że jednym z głównych problemów rynku nieruchomości jest niedostateczna liczba terenów pod nowe inwestycje. Nowe przepisy mają ułatwić ich pozyskiwanie i przyspieszyć rozwój budownictwa mieszkaniowego.
Projekt przewiduje, że nieruchomości rolne Skarbu Państwa będą nieodpłatnie przekazywane gminom na ich wniosek. Samorządy będą mogły budować na nich mieszkania komunalne, sprzedawać grunty w systemie „lokal za grunt” lub przekazywać je spółdzielniom i spółkom gminnym w użytkowanie wieczyste, pod warunkiem realizacji inwestycji mieszkaniowych.
Spółki Skarbu Państwa będą zobowiązane do wskazania gruntów
Projekt przewiduje również możliwość przejmowania gruntów należących do spółek Skarbu Państwa, jeśli uznane zostaną za zbędne dla ich działalności. Tereny te miałyby trafiać do zasobu Skarbu Państwa, a następnie do dyspozycji starostów, którzy mogliby przekazywać je gminom na cele mieszkaniowe, podobnie jak w przypadku gruntów rolnych.
Nowe przepisy zobowiązują wszystkie spółki Skarbu Państwa do sporządzenia wykazu swoich nieruchomości w ciągu trzech miesięcy od wejścia ustawy w życie. W dokumencie spółki muszą określić, które grunty są niezbędne do prowadzenia ich podstawowej działalności, a które mogą zostać przekazane pod budownictwo mieszkaniowe.
Czytaj też:
A jednak dostaną dodatek mieszkaniowy. Ulga w czynszu nie dla wszystkich Polaków