Niedługo Polacy mogą cieszyć się z dodatkowego dnia wolnego pracy. Miałoby to być święto państwowe, które przypadłoby na 4 czerwca, a więc na samym progu wakacji. Jeżeli wniosek obywatelski trafi już do Sejmu, a ten go poprze, to w Polsce wzrośnie pula dni świątecznych do czternastu. Oznacza to również o jeden dzień więcej wolny od pracy.
Dodatkowy dzień wolny 4 czerwca
Stowarzyszenie Sieć Solidarności zbiera podpisy pod projektem ustawy, który miałby wprowadzić do naszych kalendarzy nowe święto państwowe, czyli Święto Wolności Praw Obywatelskich, które mielibyśmy obchodzić 4 czerwca, czyli w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, podaje "Fakt".
Rząd Tadeusza Mazowieckiego, powstały we wrześniu 1989 r., był pierwszym niekomunistycznym rządem w Polsce po II wojnie światowej, co stanowiło kluczowy moment w historii kraju i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jego powstanie było wynikiem porozumień Okrągłego Stołu z kwietnia 1989 r. oraz wyborów czerwcowych, które odbyły się właśnie 4 czerwca i zakończyły się zwycięstwem opozycyjnego ruchu Solidarności.
Mazowiecki, działacz opozycyjny i intelektualista, był pierwszym premierem Polski, który nie wywodził się z obozu komunistycznego. Jego nominacja oznaczała przełom w procesie demokratyzacji kraju. Jednym z kluczowych działań rządu było wprowadzenie kontrowersyjnego „planu Balcerowicza”, którego reformy obejmowały liberalizację cen, stabilizację makroekonomiczną, prywatyzację i otwarcie gospodarki na światowy rynek. Miały one na celu przejście od centralnie planowanej gospodarki socjalistycznej do modelu kapitalistycznego. Rząd zakończył urzędować w styczniu 1991 r.
Możliwe dodatkowe święto już w 2026 r.
W ciągu kolejnych miesięcy komitet obywatelski zajmie się zbieraniem podpisów pod propozycją ustawy. Aby mogła ona trafić do Sejmu i przejść dalsze etapy legislacyjne, konieczne jest uzyskanie przynajmniej 100 tys. podpisów. Posłowie będą zobowiązani do rozpatrzenia tej inicjatywy, ponieważ regulamin Sejmu nakłada obowiązek rozpatrywania projektów obywatelskich.
Jeśli uda się uchwalić proponowane przepisy, istnieje szansa, że już w 2025 r. parlament podejmie prace nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą. W efekcie, pierwsze obchody nowego święta mogłyby mieć miejsce już w 2026 r. 4 czerwca, symboliczna data związana z pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w 1989 r., miałby szansę stać się czwartym oficjalnym świętem państwowym w Polsce.
Obok 1 maja – Święta Pracy, 3 maja – rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz 11 listopada – Święta Niepodległości, nowy dzień mógłby również zostać uznany za dzień wolny od pracy, co dodatkowo podkreśliłoby jego rangę w narodowym kalendarzu.