Rocznik 1992. Rozprawę doktorską obronił w 2017 roku (Cieśń mitralna oraz cieśń trójdzielno-żylna – anatomiczne podłoże dla zabiegów ablacji substratu arytmogennego). Był wtedy jeszcze studentem szóstego roku studiów na kierunku lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. To pierwszy taki przypadek w historii. W 2019 roku znalazł się na europejskiej liście „30 Under 30” publikowanej przez magazyn Forbes, czyli w gronie Europejczyków przed 30. rokiem życia, będących liderami w swoich dziedzinach.
Dziedzina Mateusza Krystiana Hołdy to kardiologia. W 2013 roku razem z dr Wiesławą Klimek-Piotrowską założył niezależny, międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Zespołem z powodzeniem sam kieruje. Jest także najmłodszym Polakiem w historii Polski, który otrzymał tytuł profesora. W 2022 roku miał tylko 29 lat.
Kluczowa kieszonka w sercu
Fascynuje go układ krwionośny i budowa serca. Wraz z zespołem opracował mapę serca, pozwalającą na pokazanie struktury opisowo nazwanej „układem nerwowym mięśnia sercowego”. Naukowcy dokładnie zbadali przegrodę międzyprzedsionkową, a szczególnie jeden z jej elementów – zachyłek, określany „kieszonką”.
Wspólnie udowodnili, że w po prawej stronie przegrody serca kieszonka występuje zaledwie w 10 proc. przypadków, a po lewej stronie w 50 proc. przypadków. Zespół kierowany przez prof. dr hab. Mateusza K. Hołdę wykazał, że krew, która gromadzi się w kieszonce, może krzepnąć – a gdy skrzeplina zostanie uwolniona, może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu.
Co drugi człowiek ją ma i co teraz?
Prof. Hołda udowodnił, że kieszonka w przegrodzie tworzy się naturalnie u co drugiego człowieka. Powstaje jeszcze w okresie płodowym, kiedy naturalne połączenie między przedsionkami nie do końca się domknie. „Jednak nie każdy kto ją ma, doświadczy udaru” – uspokajał w mediach.
Niestety, w Polsce co roku u ponad 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu. Aż 30 proc. z nich ma mniej niż 65 lat. To efekt niezdrowego stylu życia, stresów i braku profilaktyki zdrowotnej.