Palenie szkod
zi. I to bardzo. Palacze są szczególnie narażeni na: rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka warg
i, raka jamy ustnej, raka krtani, ra
ka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową i gruźlicę.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w XX wieku z powodu palenia tytoniu zmarło 100 mln ludzi. Co roku liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu na świecie przekracza 7 mln. Około 50 proc. palaczy umiera przedwcześnie: średnio o 14 lat wcześniej niż gdyby nie palili.
Co wdycha bierny palacz?
Bardzo szkodzi również bierne palenie. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu, jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ w strumieniu bocznym stwierdzono aż 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wdychany przez aktywnych palaczy. To zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca.
Konieczność dalszych zakazów palenia
Ministrowie Zdrowia państw członkowskich Unii Europejskiej opowiedzieli się za wprowadzeniem zakazu palenia na placach zabaw, przystankach autobusowych i w ogródkach restauracyjnych. Chcą także zrównania e-papierosów z papierosami tradycyjnymi. Ich stanowisko nie jest jednak wiążące. Zdrowie publiczne pozostaje w gestii państw członkowskich, więc państwa UE nie są zobligowane do jej wdrażania.
Komisja Europejska stawia sobie za cel, aby odsetek palaczy zmniejszył się do 5 proc. populacji do 2040 roku. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24 proc. Polaków powyżej 15 roku życia deklaruje, że codziennie pali papierosy. W Polsce co roku odkrywa się 22 tys. przypadków raka płuc.
Palenie tytoniu jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka chorób w Polsce według ocen ujętych w Krajowym Planie Transformacji dla Zdrowia na lata 2022 – 2026.