Przeprowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontrole poprawnego wykorzystywania zwolnień lekarskich dają powody do sądzenia, że są one nadużywane przez wiele osób, które po nie sięgają. W związku z tym rząd już myśli nad tym jak zmienić przepisy, żeby do nadużyć dochodziło rzadziej.
L4 często wykorzystywane w sposób niewłaściwy
W 2023 r. ZUS skontrolował prawie 430 tys. zwolnień lekarskich, co stanowi jedynie 1,5 proc. wszystkich wystawionych zwolnień. Z danych za pierwszy kwartał 2024 r. wynika, że dzięki tym kontrolom ZUS wstrzymał i odzyskał świadczenia chorobowe na łączną kwotę blisko 12 mln zł w skali całego kraju. Skala i intensywność kontroli mają na celu zapobieganie nadużyciom i usprawnienie systemu, by zapewnić, że świadczenia trafiają do osób faktycznie potrzebujących wsparcia, informuje PulsHR.
Poseł Bartosz Romowicz poruszył ten problem w swojej interpelacji do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Wskazał na rosnącą liczbę przypadków, w których zwolnienia lekarskie są wykorzystywane w sposób niezgodny z ich faktycznym przeznaczeniem. Jego zdaniem potrzebne są skuteczniejsze działania zapobiegające nadużyciom oraz kontrole, które zapewnią, że świadczenia chorobowe trafiają wyłącznie do osób rzeczywiście ich potrzebujących.
Ministerstwo Pracy jest świadome nadużyć przy zwolnieniach
Sebastian Gajewski zaznacza, że ministerstwo pracy jest świadome problemu nadużyć związanych ze zwolnieniami lekarskimi. Obecnie trwają zaawansowane prace legislacyjne nad reformą orzecznictwa lekarskiego ZUS oraz nad zasadami przyznawania, kontrolowania i orzekania o niezdolności do pracy, mające na celu zwiększenie efektywności nadzoru nad zwolnieniami.
Jedną z kluczowych zmian, które proponuje resort, jest umożliwienie pracownikom wykonywania pracy podczas zwolnienia lekarskiego, ale tylko w firmach, gdzie stan zdrowia na to pozwala. Obecnie na L4 nie można pracować u żadnego pracodawcy – nawet jeśli wykonywanie zadań w jednej z firm byłoby możliwe. Po zmianach lekarz mógłby wskazać w zwolnieniu, w której pracy pacjent nie jest zdolny do wykonywania obowiązków, umożliwiając mu pracę w pozostałych miejscach.