Od listopada 2024 roku każdy Polak może zgłosić online na stronie Sejmu swoje uwagi do projektów ustaw. Wystarczy wejść na stronę Sejmu i zalogować się np. przez profil zaufany, ePUAP lub bankowość elektroniczną: zakładka „prace Sejmu", z menu po lewej stronie trzeba wybrać „konsultacje społeczne”.
Pilne i niezbędne konsultacje społeczne
Ostatniego dnia grudnia 2024 roku do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Autorem jest rządząca koalicja. Chodzi o uregulowanie sytuacji prawnej posła albo senatora, względem którego wydane zostało postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania.
To pokłosie ucieczki na Węgry posła PiS i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który jest poszukiwany europejskim nakazem aresztowania w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w sposobie wydawania państwowych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości.
Co jeszcze można skonsultować?
Tuż przed Wigilią do Sejmu trafił projekt grupy posłów Polska 2050, PSL oraz Razem dotyczący czekających nas wszystkich w 2025 roku wyborów prezydenckich. Zachodzi bowiem groźba, że niebawem w Polsce będzie dwóch prezydentów. Zdaniem Piotra Prusinowskiego jednego z sędziów Sądu Najwyższego może dojść do sytuacji, w której "nieważne, kto wygra wybory, to druga strona i tak nie uzna go za prezydenta".
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia chce, żeby ważność wyboru prezydenta stwierdził cały skład Sądu Najwyższego, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Na zainteresowanie Polaków czekają jeszcze inne projekty, m.inn.:
- o podatkach (wprowadzenie krótszego okresu przedawnienia)
- o transporcie drogowym (weryfikacja kierowców taksówek)
- o ograniczeniu cen energii (ochrona osób zagrożonych ubóstwem energetycznym)
- o ochronie praw lokatorów (wydłużenie okresu, w którym to na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynków)