Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy dotyczący ochrony ludności i obrony cywilnej, przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rząd planuje przeznaczać na wdrożenie tych rozwiązań co najmniej 0,3 proc. PKB rocznie.
Zmiany, które czekają nas w związku ze zmianą ustawy o obronie cywilnej
Rząd planuje stworzenie systemu ochrony ludności, który będzie mógł płynnie przekształcać się w obronę cywilną w razie potrzeby. Celem tego systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli i lepsze przygotowanie na sytuacje kryzysowe. W ramach nowych rozwiązań przewiduje się, że państwo będzie co roku przeznaczać na ten cel minimum 0,3 proc. PKB.
W strukturze systemu ochrony ludności kluczową rolę będą odgrywać poszczególne organy administracji publicznej, w tym ministrowie odpowiedzialni za różne działy administracji rządowej oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ważne funkcje będą pełnić również wojewodowie, marszałkowie województw, starostowie oraz władze lokalne, takie jak wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.
Podmioty odpowiedzialne za realizację zadań związanych z ochroną ludności będą różnorodne. Należą do nich m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednostki Państwowej Straży Pożarnej (PSP), Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) oraz inne społeczne organizacje ratownicze. W skład systemu wejdzie również Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która zajmuje się gromadzeniem i dystrybucją zasobów strategicznych. Ważną rolę odegrają także podmioty lecznicze, wybrane służby, inspekcje, straże oraz przedsiębiorstwa, które dostarczają podstawowe usługi społeczne, takie jak dostawy wody, energii czy transport.
Nowy system będzie miał na celu nie tylko reagowanie na zagrożenia, ale także ich zapobieganie i wczesne wykrywanie, co ma zapewnić większą efektywność w zakresie ochrony obywateli przed różnorodnymi zagrożeniami, zarówno naturalnymi, jak i związanymi z działalnością człowieka.
Konstrukcja systemu ochrony ludności po zmianie ustawy
Konstrukcja systemu ochrony ludności będzie oparta na następujących strukturach:
- Państwowa Straż Pożarna,
- Ochotnicze Straże Pożarne,
- Państwowe Ratownictwo Medyczne,
- System Powiadamiania Ratunkowego,
- Struktury zarządzania kryzysowego,
- Podmioty lecznicze,
- Organizacje pozarządowe.
System ochrony ludności będzie obejmować:
- Organy administracji publicznej,
- Podmioty realizujące zadania w zakresie ochrony ludności,
- Zasoby ochrony ludności.