Wydawało się, że tradycyjny pogrzeb z udziałem księdza jest w Polsce nie do ruszenia. To już nieaktualne.
Polacy wolą kremację zamiast tradycyjnego złożenia do grobu i urnę zamiast trumny. Popularność coraz bardziej zyskuje też minimalistyczna ceremonia świecka zamiast pogrzebu z udziałem księdza.
Papież znacznie uprościł swój pogrzeb
Papież Franciszek przemyślał swój pogrzeb dwa lata przed śmiercią i postanowił odejść od tradycji. Zdecydował, że jego ciało zostanie pochowane w bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. To pierwsza taka decyzja od ponad 120 lat. Bazylika Matki Bożej Większej jest jednym z najstarszych i najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Właśnie tam udał się w pierwszym dniu swojego pontyfikatu, aby złożyć hołd Matce Bożej. – Przygotowałem swój grób w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie ze względu na wielką cześć, jaką oddaję znajdującej się tam ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani – wyjaśniał. To nie jedyna zmiana.
Jego ciało nie zostanie wystawione na katafalku, lecz spocznie bezpośrednio w trumnie. Nie będzie również przenoszenia ciała do Pałacu Apostolskiego przed ceremonią – stwierdzenie zgonu nastąpi w prywatnej kaplicy papieża. Z kolei doczesne szczątki zostaną złożone w pojedynczej drewnianej trumnie, pokrytej od wewnątrz cynkiem. Zadecydował też, że zamiast dwóch zostanie zorganizowane jedno czuwanie. Zrezygnował także z organizowanej w przeszłości osobnej ceremonii w chwili zamknięcia trumny. Papieski ceremoniarz abp Diego Ravelli wyjaśnił, że nowe obrzędy mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Trendy w organizacji pogrzebów w Polsce
W Polsce podczas organizacji pogrzebów w 2025 roku również króluje styl minimalistyczny. Najnowszy trend organizacji nowoczesnych pochówków to stawianie na jakość, a nie na ilość. Zamiast kilu wieńców – jedna dekoracja kwiatowa. Zamiast wielu świec – dwie duże. Ogromną popularnością cieszy się także ustawienie na stojaku dużych rozmiarów, czarno- białej fotografii osoby zmarłej. Coraz więcej osób decyduje się także na włączenie muzyki i śpiewu co planu ceremonii pogrzebowej.
Najbardziej znacząca różnica między ceremonią świecką a katolicką jest taka, że podczas pogrzebu katolickiego niewiele mówi o zmarłym. Ceremonia świecka jest natomiast całkowicie poświęcona zmarłemu.
Czytaj też:
Ekokremacja to już nie kremacja w ogniu tylko w wodzieCzytaj też:
Nielegalne opłaty na cmentarzach. Sąd wydał jednoznaczny wyrok