Zawały w Polsce są nadal bardzo popularnych schorzeniem w Polsce. Jeżeli się go przebędzie, można starać się o dodatkowe środki z Zakładu Ubezpiecze
ń Społecznych. Trzeba jednak spełnić również dodatkowe warunki, o których informuje "Fakt".
Zawał serca uprawnia do dodatkowych środków pieniężnych
Szybkie tempo życia, stres, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta sprawiają, że liczba zawałów serca w Polsce nie spada, a coraz częściej dotyka młodsze osoby. Niepokojący trend pokazuje, jak styl życia wpływa na zdrowie społeczeństwa.
Według danych ezdrowie.gov, na które powołuje się "Fakt" w 2023 r. odnotowano 86 tys. przypadków ostrych zespołów wieńcowych i 70,4 tys. zawałów serca. W latach 2011-2023 co najmniej jeden zawał przeszło ponad pół miliona Polaków, co pokazuje skalę problemu.
Renta dla poszkodowanych przez zawał serce
Wiele osób po zawale serca nie wie, że może ubiegać się w ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz rehabilitację leczniczą w ośrodkach współpracujących z Zakładem. Prawo do renty przysługuje osobom uznanym za niezdolne do pracy, które mają wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz których niezdolność powstała w trakcie opłacania składek lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania. Za niezdolnego do pracy uznaje się kogoś, kto nie jest w stanie wykonywać pracy zarobkowej, nawet po ewentualnym przekwalifikowaniu.
Pacjenci po zawale mogą także otrzymać zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 215 zł miesięcznie, który pomaga pokryć koszty opieki. Wniosek SR-3 o to świadczenie składa się w urzędzie gminy lub miasta, a formularz dostępny jest na stronie empatia.mpips.gov.pl. Zasiłek przyznawany jest na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności określa inny termin – wtedy świadczenie ma charakter czasowy.