Rząd zajął się pakietem projektów deregulacyjnych, w tym zmianą, która wymaga od urzędu skarbowego udowodnienia winy podatnika.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej wprowadzającą tzw. domniemanie niewinności podatnika.
Najpierw udowodnienie winy, potem kara
W przypadku niejasności dotyczących stanu faktycznego urząd skarbowy będzie musiał rozstrzygać je na korzyść podatnika. To oznacza, że ciężar dowodu spoczywać będzie na urzędzie, a nie na obywatelu.
Premier Donald Tusk zaznaczył, że do tej pory, w przypadku sporu między urzędem skarbowym a podatnikiem, to podatnik musiał udowadniać, że ma rację. Po przyjęciu tej ustawy, urząd skarbowy będzie musiał udowodnić winę podatnika, zanim spadnie na niego jakakolwiek kara.
Premier dodał, że w wielu przypadkach podatnicy nie mogli udowodnić, że są niewinni, m.in. ze względu na brak dokumentów potwierdzających zdarzenia z przeszłości. – Ci, którzy mieli takie "przygody", rozumieją, jak wielkiej wagi jest ta zmiana – podkreślił.
Urzędnicy mają zmienić myślenie o podatnikach
Nowa ustawa to także konieczność zmiany praktyki działania urzędników skarbowych. – Tysiące urzędników Krajowej Administracji Skarbowej muszą, zgodnie z filozofią tej ustawy, przestawić swoje myślenie i korzystać z ustawy na korzyść podatnika wszędzie, gdzie jest to możliwe i prawnie uzasadnione – zaznaczył.
Nowe przepisy będą dotyczyły postępowania podatkowego, które jest rozpoczynane z urzędu. Będą one miały zastosowanie także odpowiednio w czynnościach sprawdzających, kontroli podatkowej oraz kontroli celno-skarbowej. Celem rozwiązań jest budowanie bardziej przyjaznej administracji, zwiększenie przejrzystości działań urzędów skarbowych oraz wzmocnienie zaufania obywateli do państwa. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Czytaj też:
Czekali 5 lat. Teraz mają tylko 14 dni na dopełnienie formalności