Jednym z uprawnień każdego obywatela polskiego jest czynne prawo wyborcze, czyli prawo brania udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego. Oddając swój głos poddajemy ocenie działania i obietnice kandydatów na urząd prezydenta.
Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej głosowanie odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2025 roku w godzinach 7:00-21:00.
Nie wiesz, to skorzystaj z algorytmu, quizu lub ankiety
Osoby niezdecydowane na kogo głosować mogą sprawdzić swoje preferencje wyborcze w Internecie, wchodząc na strony Latarnika wyborczego, MamPrawoWiedziec.pl lub Kompasu wyborczego. Każde z tych narzędzi zbiera deklaracje kandydatów, ale ich nie ocenia.
Korzystanie z tych stron nie jest skomplikowane. Wystarczy odpowiedzieć na kilkanaście pytań, a algorytm pokaże, z którymi kandydatami wyborca ma najwięcej punktów wspólnych.
Latarnik Wyborczy umożliwia łatwe porównanie swoich poglądów z odpowiedziami udzielonymi przez komitety wyborcze. Na stronie MamPrawoWiedziec.pl można się zapoznać z odpowiedziami kandydatów na specjalnie przygotowaną ankietę. Kompas wyborczy działa w formie rozwiązywania quizu.
Wybory to przejaw dbania o dobro ojczyzny
Dla nieufnych jest jeszcze inne rozwiązanie: na swoich stronach internetowych Państwowa Komisja Wyborcza udostępnia skany dokumentów rejestracyjnych kandydatów na prezydenta. Są tam skrócone programy podpisane własnoręcznie przez kandydatów, które można ocenić samemu.
By móc głosować trzeba legitymować się obywatelstwem polskim i najpóźniej w dniu wyborów należy mieć ukończony 18 rok życia. w Polsce nie ma przymusu wyborczego, to wyłącznie uprawnienie obywatela, ale jeden z przejawów dbałości o dobro ojczyzny.
Czytaj też:
Ostatni dzień dla osób chcących zagłosować poza domem. Trzeba złożyć wniosek