Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła nową funkcję w usługach cyfrowych powiązanych z rozliczeniem PIT na w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT. Podatek można zapłacić za pomocą karty płatniczej.
W taki sposób mogą rozliczyć się wszyscy podatnicy PIT, i to bez ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu.
Polacy lubią nowości płatnicze, także przy płatnościach podatkowych
Z nowej metody płatności mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Usługa jest powiązana z rozliczeniem PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC, PPL, PIT, PPE, PIT-4R oraz PIT-8AR.
Krajowa Administracja obliczyła, że w 2024 roku za pomocą przelewu bankowego i BLIK użytkownicy e-Urzędu Skarbowego zrealizowali 904 tys. płatności. Najbardziej popularnym sposobem płatności okazał się BLIK – podatnicy skorzystali z tej możliwości 573 tys. razy.
- Wdrożenie płatności kartami jest zgodne z celami Cyfrowej Dekady 2030 w obszarze cyfryzacji usług publicznych. Polska ma potencjał, by stać się liderem w tym obszarze i wzorem dla innych europejskich krajów – komentuje Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Zwrócić uwagę na ulgi, które system rozlicza sam
W 2025 roku rozliczyć się z podatku PIT za 2024 rok trzeba do 30 kwietnia. Zeznania udostępnione w usłudze Twój e-PIT uwzględniają niektóre ulgi podatkowe. Ulgi nieuwzględnione przez KAS trzeba samemu wykazać podczas rozliczenia w systemie. System sam uwzględnia tylko te konkretne ulgi:
- ulga na dzieci,
- ulga dla młodych,
- ulga dla pracujących seniorów, jeśli została wykazana w informacji od płatnika,
- ulga na powrót, jeśli została wykazana w informacji od płatnika,
- ulga dla rodzin 4+, jeśli została wykazana w informacji od płatnika.
Czytaj też:
Fiskus lubi polskie dzieci. Mają ulgę podatkową nawet do 231 tys. złCzytaj też:
Wygodniej przez internet. Polacy złożyli już ponad milion e – PIT-ówCzytaj też:
Skorzystaj z ulg podatkowych przy rozliczeniu PIT. Jest kilka opcji