Przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych zakłada rozszerzenie zakresu stosowania milczącej zgody na kolejne obszary administracji.
Milczące załatwienie spraw będzie możliwe również w przypadku:
- zawierania przez producentów i handlowców umów z przedsiębiorcami zajmującymi się obrotem, magazynowaniem lub wytwarzaniem paliw,
-
w procedurach konserwatorskich dotyczących zabytków,
- wydawania pozwoleń na prowadzenie badań skuteczności środków ochrony roślin przez uprawnione podmioty,
- rejestracji znaków identyfikacyjnych producentów butelek miarowych.
Nic nie robiąc urząd wyraża zgodę
„W każdej z tych procedur brak sprzeciwu lub działania organu w określonym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody” – zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Według rządu, to konkretna zmiana, która oznacza:
- mniej formalności,
- szybsze decyzje,
- większą przewidywalność dla obywateli i przedsiębiorców.
Przykłady przepisów podlegających milczącej zgodzie
Przepisy Kodeksy Postępowania Administracyjnego (KPA) już od 2017 roku przewidują możliwość milczącego załatwienia sprawy w określonych sytuacjach. Taki tryb załatwienia sprawy ma zastosowanie tylko wtedy, gdy przepis szczególny przewiduje taką możliwość.
Oznacza to, że aby sprawdzić, czy w naszej sprawie w razie bezczynności organu może dojść do milczącego wydania decyzji, trzeba odszukać ku temu podstawę w ustawie szczegółowej – regulującej dany zakres spraw rozstrzyganych przez organy administracji. Przykładami na milczące załatwienie sprawy w ustawach szczegółowych są:
- art. 30 ust. 5 ustawy Prawo budowlane,
- art. 11 ust. 4 ustawy o odpadach,
- art. 25j ustawy Prawo bankowe.
Warto również pamiętać, że instytucja milczącego załatwienia sprawy dotyczy wyłącznie postępowania wszczętego na wniosek. Nie będzie zatem możliwości uznania, że organ milcząc, wydał pozytywną decyzję, gdy postępowanie zostało wszczęte z urzędu.
Czytaj też:
Bez łaski. Za spłatę pożyczki przed terminem należy się zwrot części prowizji