To dla Polski historyczny moment. O odkryciu złoża ropy i gazu poinformowała firma Central European Petroleum (CEP), według której złoże jest „największym konwencjonalnym odkryciem ropy naftowej w historii Polski i jednym z największych w Europie”.
Według szacunków złoże zawiera 5 mld m sześciennych gazu oraz 22 mln ton ropy. Dane dotyczą wyłącznie jednego odwiertu (Wolin East), a łączne zasoby koncesji Wolin mają sięgać 27 mld m sześciennych gazu o jakości handlowej oraz 33 mln ton ropy. Odkryta ropa ma indeks API 33,4, co klasyfikuje ją jako ropę lekką, łatwiejszą i tańszą w rafinacji.
Złoże Wolin East to wielka szansa dla Polski
– Jeśli odkrycie to zostanie ostatecznie potwierdzone, to złoże Wolin East (WE) może stać się największym odkrytym do tej pory w Polsce złożem ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego — powiedział podsekretarz stanu i Główny Geolog Kraju Krzysztof Galos.
Jego zdaniem, przyszłe zagospodarowanie tego obiektu może znacząco przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i zmniejszenia jej uzależnienia od zewnętrznych dostawców
„Traktujemy to odkrycie jako fundament do długofalowego, odpowiedzialnego zagospodarowania polskich zasobów morskich. Wolin East to coś więcej niż tylko obiecujące złoże – to wspólna szansa na uwolnienie pełnego potencjału geologicznego i energetycznego Morza Bałtyckiego” – powiedział Rolf G. Skaar, dyrektor generalny CEP, cytowany w komunikacie.
Bałtycka ropa i gaz, ale wiercą Norwedzy
Złoże znajduje się na Morzu Bałtyckim, w polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na terenie koncesji Wolin o powierzchni 593 km².
Odwiert Wolin East 1 (WE1) został wykonany za pomocą platformy typu jack-up na głębokości wody 9,5 metra, osiągając głębokość pionową 2715 metrów. Prace badawcze przy odwiercie Wolin East były możliwe dzięki koncesji Wolin, którą CEP uzyskała w 2017 roku od polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Central European Petroleum Ltd to kanadyjska firma z siedzibą w Calgary, zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, której większościowymi właścicielami są norwescy inwestorzy.
Czytaj też:
Seniorzy nie znają tych zniżek na paliwo! Wystarczy jedna karta