Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca rekordowe świadczenia osobom, którym uda się ukończyć 100 lat. Po przekroczeniu tej magicznej trzycyfrowej bariery, do osób zarejestrowanych w Zakładzie będzie trafiało specjalne świadczenie honorowe, które nie wymaga wypełniania żadnych wniosków. Więcej o świadczeniu honorowym pisze infor.pl.
ZUS daje stulatkom 6 589,67 zł miesięcznie bez żadnego wniosku
W Polsce tzw. honorową ekstraemeryturę pobiera obecnie już 3,6 tys. osób, które ukończyły sto lat. To specjalne, comiesięczne świadczenie wypłacane jest niezależnie od posiadanej emerytury czy renty. Według prognoz Ministerstwa Finansów, w 2040 r. liczba stulatków ma wzrosnąć do ponad 20 tys., a w 2060 r. – nawet do 70 tys.
Od października 2024 r. zasady przyznawania ekstra dodatku uległy zmianie. Świadczenie otrzymało ustawową podstawę prawną i – podobnie jak wcześniej – podlega corocznej waloryzacji, by zachować realną wartość. Obecnie wynosi 6 589,67 zł miesięcznie.
Jakie roczniki załapią się na dodatek honorowy
W 2025 r. honorową emeryturę otrzymają osoby urodzone w 1926 r., które właśnie wtedy skończą sto lat, a także seniorzy z rocznika 1925, którym setne urodziny przypadły w drugiej połowie 2024 r. i nie rozpoczęli jeszcze pobierania świadczenia. Wypłaty mogą więc dotyczyć obu tych grup w zależności od momentu osiągnięcia wieku stu lat.
Osoby pobierające rentę lub emeryturę z ZUS nie muszą składać żadnego wniosku – świadczenie przyznawane jest automatycznie. Wniosek wymagany jest jedynie od tych stulatków, którzy dotąd nie korzystali z żadnych świadczeń z ZUS, najczęściej dotyczy to kobiet, które nigdy nie pracowały zawodowo. Dokumenty można złożyć w najbliższej placówce ZUS.