Od 29 kwietnia zaczął obowiązywać zaktualizowany regulamin listy zielonych urządzeń i materiałów w programie „Czyste Powietrze”, wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak zapowiada NFOŚiGW, zmiany mają na celu zwiększenie dostępności nowoczesnych urządzeń grzewczych dla beneficjentów programu, co ma usprawnić proces modernizacji źródeł ciepła i poprawić efektywność energetyczną budynków. O zmianach w programie „Czyste Powietrze” pisze Portal Samorządowy.
Większa dostępność urządzeń grzewczych w „Czystym Powietrzu”
Nowy regulamin listy ZUM w programie „Czyste Powietrze” upraszcza procedury wpisu dla trzech typów pomp ciepła: powietrze/powietrze, gruntowych oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia z uznanymi europejskimi certyfikatami, takimi jak HP Keymark, EHPA-Q czy Eurovent, będą mogły trafić na listę bez konieczności dodatkowych badań, co ma zwiększyć ich dostępność – obecnie jest ich tylko 122.
Dla najpopularniejszych pomp powietrze/woda, których na liście jest ponad 1400, nadal obowiązują pełne badania laboratoryjne, jednak uproszczono wymagania: wystarczy test dla temperatury 55°C, bez konieczności dodatkowego badania przy 35°C. Ma to ograniczyć koszty, uprościć procedury i nadal chronić beneficjentów programu, zapewniając zgodność urządzeń z wymaganiami dotyczącymi efektywności energetycznej.
Będzie większa weryfikacja urządzeń
Zmiany w regulaminie programu „Czyste Powietrze” obejmują obowiązek rejestracji każdego zgłaszanego urządzenia w europejskiej bazie EPREL. Producent będzie musiał podać numer i link do rejestru, a już wpisane na listę ZUM urządzenia zostaną zweryfikowane pod tym kątem do 15 grudnia 2025 r. Wymóg ten nie dotyczy urządzeń nieobjętych obowiązkiem etykietowania energetycznego.
Trwają także prace nad kolejną zmianą, która ma ograniczyć dofinansowanie tylko do urządzeń grzewczych wyprodukowanych w Unii Europejskiej. Celem jest wsparcie przemysłu niskoemisyjnego oraz zwiększenie bezpieczeństwa dostaw. Konsultacje z branżą dotyczą obecnie szczegółowego określenia, co oznacza „produkcję w UE”. Nowe zasady są efektem współpracy resortu klimatu, NFOŚiGW, IOŚ-PIB oraz organizacji producentów.