Ministerstwo Finansów przedstawiło specjalny pakiet pomocowy dla powodzian. Resort przekazał nie tylko, ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na walkę ze skutkami powodzi, ale również m.in. kto będzie mógł liczyć na zwolnienie z podatku i jakiego rodzaju wsparcie zostało przewidziane dla przedsiębiorców.
Pakiet pomocy dla powodzian, rząd ogłosił warunki
Na zadania związane z przeciwdziałaniem oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych rząd zarezerwował w budżecie 2 mld zł. W miarę potrzeb środki te będą stopniowo zwiększane. Trzy województwa – dolnośląskie, opolskie i śląskie – już otrzymały fundusze na wypłatę zasiłków celowych dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Środki są od dzisiaj dostępne i będą uruchamiane zgodnie z napływającymi wnioskami. Dodatkowo zwiększono budżet wojewody dolnośląskiego, aby wspomóc działania przeciwpowodziowe oraz likwidację szkód.
„Jesteśmy przygotowani do dalszej natychmiastowej realizacji wniosków i wydawania decyzji zwiększających budżety wojewodów” - informuje Ministerstwo Finansów.
Wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych przez powódź
Przedsiębiorcy dotknięci skutkami powodzi będą mogli skorzystać z wydłużonych terminów płatności kluczowych podatków, takich jak VAT, PIT i CIT. W przypadku VAT, termin zapłaty zostanie odroczony do 25 stycznia 2025 r. Odroczenie dla PIT i CIT obejmie zaliczki na podatek oraz kwoty należne za okres od sierpnia do grudnia 2024 r., a przedsiębiorcy rozliczą te podatki dopiero w rocznym zeznaniu. Odroczenie obejmie również podatki odprowadzane przez firmy na rzecz pracowników.
„Poszkodowani podatnicy mogą składać wnioski w dowolnym najbliższym urzędzie skarbowym. Dla ułatwienia i przyspieszenia pomocy poszkodowanym tworzone są nowe – tymczasowe punkty obsługi podatników” – informuje dodatkowo resort finansów.
Rozwiązania dla osób firm pomagających w walce z powodzią
Dodatkowa pomoc, to stosowana od 12 września stawka 0 proc. VAT obowiązująca dla wszelkich darowizn, w tym żywności, koców, śpiworów, odzieży, a także dla nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych, które są kluczowe w łagodzeniu skutków powodzi.
Z tej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy przekazują darowizny za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.