Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował szerokie objaśnienie szczegółowych przepisów dotyczących wakacji składkowych. Mnogość problemów z interpretacją nowych przepisów spowodował, że ZUS postanowił rozwiać wątpliwości petentów.
ZUS wyjaśnia zasady wakacji składkowych – liczba pracowników
Aby ustalić limit osób zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego lub zdrowotnego, należy uwzględnić łączną liczbę osób zgłoszonych do tych ubezpieczeń w danym miesiącu. Oznacza to, że w podanym przykładzie płatnik nie spełni warunku limitu ubezpieczonych, ponieważ w ciągu miesiąca zgłosił do ubezpieczeń łącznie 11 osób (w tym siebie).
Płatnik może skorzystać z wakacji składkowych, jeśli w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego lub zdrowotnego nie więcej niż 10 osób, wynika z informacji opublikowanych przez ZUS.
Wakacje składkowe – osoby na zwolnieniu chorobowym
Do stanu liczby osób ubezpieczonych wlicza się każdą osobę, która była zgłoszona do ubezpieczeń emerytalno-rentowych, wypadkowego lub zdrowotnego przez co najmniej jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. Oznacza to, że limit ubezpieczonych analizowany jest w odniesieniu do całego miesiąca, a przy jego ustalaniu brane są pod uwagę wszystkie osoby, które w danym miesiącu podlegały ubezpieczeniu choćby przez jeden dzień.
Jednak osoby, które przez cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym lub pobierały zasiłek macierzyński, nie są wliczane do tej liczby. Z kolei do liczby ubezpieczonych wliczane są osoby przebywające przez cały miesiąc na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym oraz osoby z kodem świadczenia/przerwy 151 (okres usprawiedliwionej nieobecności bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku) i 152 (okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy).
Wakacje składkowe – roczny przychód
Ograniczenie rocznego przychodu do kwoty nieprzekraczającej równowartości 2 mln euro w złotych odnosi się wyłącznie do jednego roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku. W opisywanym przypadku chodzi o rok 2022 lub 2023.
Jest to jasno określone w ustawie, która wskazuje, że dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorca w ciągu dwóch poprzednich lat nie osiągnął przychodu lub w jednym z tych dwóch lat jego przychód nie przekroczył równowartości 2 mln euro.
Więcej odpowiedzi na trudne pytania związane z interpretacją przepisów dotyczących wakacji składkowych znajduje się na oficjalnej stronie ZUS. O tym jak dostać od ZUS dodatkowe 1794,70 zł informujemy w artykule POD TYM LINKIEM.