Ryczałt energetyczny jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS, które w założeniu ma pomóc emerytom spiąć domowy budżet pomimo wysokich kosztów energii. Od 1 marca jest to 299,82 zł miesięcznie, o ryczałt może ubiegać się konkretna grupa osób.
Ryczałt energetyczny na walkę z wysokimi kosztami energii
Ryczałt energetyczny przysługuje osobom spełniającym określone warunki, w tym między innymi:
- Kombatantom i innym osobom uprawnionym – są to osoby, które posiadają status kombatanta lub przysługują im szczególne uprawnienia wynikające z przepisów dotyczących działalności na rzecz niepodległości Polski lub innych działań o charakterze patriotycznym.
- Żołnierzom przymusowo zatrudnianym w ramach zastępczej służby wojskowej – dotyczy to osób, które w czasie pełnienia obowiązkowej służby wojskowej były zmuszone do pracy w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach zajmujących się wydobyciem rud uranu, a także w batalionach budowlanych. Taka forma pracy była realizowana w trudnych warunkach, często powodując poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne.
- Wdowom lub wdowcom pozostającym po kombatantach i osobach uprawnionych – prawo do ryczałtu energetycznego przysługuje również tym osobom, które jako emeryci lub renciści są współmałżonkami zmarłych kombatantów lub innych osób, którym wcześniej przysługiwały podobne uprawnienia.
- Wdowom lub wdowcom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych – osoby te muszą pobierać emeryturę lub rentę, a ich uprawnienia wynikają z faktu, że zmarły współmałżonek był żołnierzem objętym obowiązkową pracą w szczególnie trudnych warunkach.
Ryczałt energetyczny stanowi formę wsparcia finansowego, mającą na celu rekompensatę zwiększonych kosztów związanych z użytkowaniem energii. Jest to istotne świadczenie, które uwzględnia zarówno historię zasług kombatanckich, jak i trudne warunki, w jakich funkcjonowali żołnierze przymusowo zatrudniani. Obejmuje także wsparcie dla ich bliskich, którzy kontynuują korzystanie z należnych świadczeń, podaje infor.pl.
Jak otrzymać ryczałt energetyczny
Osoby uprawnione mogą w dowolnym momencie złożyć wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (formularz ZUS-ERK). Dokument ten dostępny jest zarówno w placówkach ZUS, jak i na stronie internetowej www.zus.pl.
Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające prawo do świadczenia. W przypadku kombatantów i osób represjonowanych wymagane jest przedstawienie decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza okresy działalności kombatanckiej lub represji. Wdowy i wdowcy po kombatantach powinni dostarczyć decyzję potwierdzającą ich status jako członka rodziny po kombatancie. Żołnierze, którzy byli przymusowo zatrudniani w ramach zastępczej służby wojskowej, muszą przedstawić zaświadczenie wydane przez Wojskową Komendę Uzupełnień, potwierdzające czas i charakter takiego zatrudnienia. Natomiast wdowy po tych żołnierzach powinny dostarczyć odpowiednie zaświadczenie z właściwego organu wojskowego.