13 maja upływa termin składania wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych poza granicami kraju oraz na statkach morskich. Osoby planujące głosowanie za granicą powinny zadbać o dopełnienie formalności do tego dnia. Alternatywnie można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, które pozwala oddać głos w dowolnym obwodzie – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. O przepisach dotyczących głosowania poza granicami Polski pisze Portal Samorządowy.
Głosowanie na statkach ze specjalnym zaświadczeniem
Do 13 maja można złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodach utworzonych na polskich statkach morskich. W takim przypadku dokument należy przekazać kapitanowi jednostki. Wpis do spisu obowiązuje również w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów.
Jeśli wyborca planuje głosować w innym miejscu – np. w kraju lub w innym państwie – musi ponownie złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Termin ten upływa 27 maja w przypadku obwodu za granicą i 29 maja, jeśli chodzi o stały obwód głosowania w Polsce.
Głosowanie w placówkach dyplomatycznych poza granicami kraju
Głosowanie za granicą lub na polskich statkach morskich w I turze wyborów prezydenckich (18 maja) umożliwia zaświadczenie o prawie do głosowania, które pozwala oddać głos w dowolnym obwodzie – w kraju, za granicą lub na morzu. Wniosek o jego wydanie można złożyć pisemnie w dowolnym urzędzie gminy do 15 maja, a w przypadku II tury (1 czerwca) – do 29 maja. Dokument można uzyskać także u konsula.
Aby głosować za granicą lub na statku, należy do 13 maja złożyć wniosek o wpis do spisu wyborców – pisemnie lub online, np. przez stronę e-wybory. Potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty (jeśli wystarcza do przekroczenia granicy). Lokale wyborcze i szczegóły rejestracji dostępne są m.in. na stronach MSZ, PKW i konsulatów.