Około 3 mln osób w Polsce pracowało w 2024 roku na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zleceń lub umów o dzieło. To pokrywa się z analizą ofert pracy, gdzie taki typ umowy był proponowany w ponad 3/4 ogłoszeń.
Jak sprawdził dziennik Fakt, pracy na etacie nie zaoferował też u siebie w biurze poselskim premier Donald Tusk.
Premier Donald Tusk nie oferuje etatów
Kancelaria Sejmu udostępniła sprawozdania z wydatków, jakie posłowie ponieśli na utrzymanie swoich biur parlamentarnych. Sprawozdania dotyczą ostatnich miesięcy 2023 roku oraz całego 2024 roku. Okazuje się, że aktualny szef rządu jest jednym z nielicznych parlamentarzystów, którzy nie zatrudniają pracowników biura na etacie.
Donald Tusk ma tylko jedno biuro poselskie – mieści się w Śródmieściu Warszawy, przy ul. Brackiej 5. Dzieli je razem z innymi parlamentarzystami. Na jego utrzymanie do 31 grudnia 2024 roku Kancelaria Sejmu wypłaciła premierowi 296 tys. 800 zł. Z tego 91 tys. 843 tys. zł i 20 gr poszło na pensje dla pracowników na podstawie umów zlecenia i o dzieło. Centrum Informacyjne Rządu nie udzieliło informacji dlaczego premier nie oferuje etatów.
Polacy są wciąż skazani na pracę na umowie zlecenie. W taki sposób pracuje się na przykład korzystając z usług pośrednictwa pracy. O tym przekonało się 445 134 osób, czyli 18,3 proc. wszystkich wykonujących pracę na zlecenie lub umowie pokrewnej. -Firmy zajmujące się rekrutacją, outsourcingiem czy usługami wsparcia operacyjnego działają w warunkach dużej zmienności rynkowej, co sprawia, że model oparty na umowach cywilnoprawnych jest korzystny dla osób pilnie szukających pracy, jak i oferujących wolne stanowiska – wyjaśniał na łamach Strefy Biznesu Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres.
Sektory gospodarki o wysokim udziale osób pracujących na umowach zlecenia to:
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna (296 721),
- handel i naprawa pojazdów samochodowych (237 107),
- przetwórstwo przemysłowe (199 923),
- usługi (154 401),
- budownictwo (149 533),
- transport i gospodarka magazynowa (145 664).
Największa liczba osób pracujących na podstawie umów zlecenia mieszka w:
- Warszawie i okolicach – 305,7 tys. osób,
- województwie śląskim – 285,6 tys. osób,
- województwie wielkopolskim – 226,0 tys. osób,
- Małopolsce – 201,2 tys. osób,
- na Pomorzu -176,2 tys. osób.
Co prawda zmiany w prawie pracy doprowadziły do ozusowania umów zleceń, ale nie wszystkich. Główna różnica między etatem a zleceniem, to prawo do zwolnienia L4 oraz urlopu.
Czytaj też:
Nie będzie zrównania pensji minimalnej z zasadniczą. To za drogo wychodzi