W Gietrzwałdzie (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie znajduje się sanktuarium maryjne, mieszkańcy protestują przeciwko budowie planowanej przez sieć Lidl. Akcje protestacyjne mają objąć całą Polskę, informuje "Fakt".
Mieszkańcy nie chcą sortowni śmieci obok sanktuarium
Spór o budowę centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie trwa od lat i budzi duże kontrowersje. Przeciwnicy inwestycji, w tym obrońcy pobliskiego sanktuarium, argumentują, że realizacja projektu naruszy charakter tego miejsca i doprowadzi do degradacji obszaru chronionego krajobrazu Doliny Pasłęki. Protestujący obawiają się również zanieczyszczenia okolicy oraz sugerują, że w planowanej hali mogą być sortowane odpady.
Lidl odpiera zarzuty, podkreślając, że Gietrzwałd to jedynie jedna z lokalizacji rozważanych pod budowę centrum dystrybucyjnego. Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska cytowana przez "Fakt" wyjaśniła, że głównym celem obiektu byłoby przechowywanie i dystrybucja produktów spożywczych do sklepów sieci w województwie warmińsko-mazurskim oraz części sąsiednich regionów. Firma posiada już 13 podobnych hal w Polsce, a nowa inwestycja miałaby zapewnić zatrudnienie dla około 200 osób.
Na razie budowa została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie orzekł, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie dopełniło formalności w jednej z procedur dotyczących tej inwestycji. Decyzja ta oznacza, że dalsze losy projektu pozostają niepewne.
Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie
Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, położone na Warmii, jest jedynym w Polsce miejscem objawień maryjnych uznanych przez Kościół katolicki. Od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Matka Boża ukazywała się tam dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Maryja przemawiała do nich po polsku, co miało szczególne znaczenie w okresie nasilonej germanizacji. Główne przesłanie objawień wzywało do codziennej modlitwy różańcowej i nawrócenia.
Objawienia te miały ogromny wpływ na społeczność polską pod zaborami, umacniając wiarę i tożsamość narodową. W 1967 r., w 90. rocznicę objawień, prymas Stefan Wyszyński koronował cudowny obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Trzy lata później papież Paweł VI nadał miejscowemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Obecnie sanktuarium jest celem licznych pielgrzymek, przyciągając wiernych z całego kraju.