System "Kup teraz, zapłać później", czyli płatności odroczone są łatwym sposobem, aby wpaść w spiralę zadłużenia. Odroczone płatności są niczym innym jak kredytem i mogą w łatwy sposób popsuć naszą zdolność kredytową.
UOKiK ostrzega przed płatnościami odroczonymi
Świąteczne zakupy ruszyły pełną parą, a prezes UOKiK apeluje do konsumentów o rozwagę. Pokusy są jednak coraz większe, a wyrafinowane chwyty marketingowe i nowe rozwiązania e-commerce, takie jak usługa „kup teraz, zapłać później” (Buy Now Pay Later, BNPL), ułatwiają wydawanie pieniędzy nawet bez posiadania środków na koncie.
BNPL pozwala na odroczenie płatności za zakupy na 30 lub 45 dni, z możliwością rozłożenia zobowiązania na raty. Platformy e-commerce promują tę opcję jako szybkie i wygodne rozwiązanie „bez dodatkowych kosztów”. Nic dziwnego, że zainteresowanie tą formą zakupów dynamicznie rośnie również w Polsce.
„Świątecznej gorączce zakupów, w mniejszym lub większym stopniu, ulega większość z nas. Na każdym kroku jesteśmy kuszeni reklamami >wyjątkowych produktów<, >idealnych pomysłów na prezent< i >superpromocji<. Coraz częściej też jesteśmy zachęcani do odroczenia płatności. Konsumenci, zwłaszcza młodzi, chętnie z tego korzystają. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na finansowe konsekwencje tej konsumpcyjnej pułapki. Uważajmy! Zakupy z odroczoną płatnością mogą prowadzić do nadmiernego zadłużenia i wpłynąć na zdolność kredytową” – brzmią słowa prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego.
UOKiK rozpoczyna kampanię informacyjną
Warto pamiętać, że odroczona płatność to forma kredytu. Jeśli nie uregulujemy należności w terminie, możemy ponieść dodatkowe koszty, w tym odsetki, podobnie jak przy korzystaniu z karty kredytowej czy debetu na koncie. Konsekwencje finansowe mogą być poważne i długotrwałe – opóźnienia w spłacie mogą obniżyć zdolność kredytową, a nawet skutkować wpisem do rejestru dłużników.
Rosnąca popularność odroczonych płatności i związane z nimi ryzyko skłoniły Prezesa UOKiK do uruchomienia kampanii edukacyjnej, mającej na celu zwiększenie świadomości konsumentów.