W 2024 roku złoto zyskało na wartości 24 proc. „Pod koniec września cena złota w Polsce osiągnęła historyczny poziom – przekroczyła 10 tys. zł za uncję” – to dane z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Mennica Skarbowa sprzedała 786 kg złota inwestycyjnego w trzecim kwartale 2024 roku. To oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu do 675 kg w porównywalnym okresie roku poprzedniego. W obecnym roku Polacy kupili w Mennicy ponad 2 tony złotego kruszca. Złoto inwestycyjne zawdzięcza swoje powodzenie niepewności spowodowanej wojną na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie.
Monety bulionowe i małe sztabki najchętniej kupowane
– Największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się produkty o małej gramaturze np. sztabki 1- uncjowe lub monety bulionowe. Takie wyroby łatwo potem sprzedać lub wymienić na inne towary, a monety są oficjalnym środkiem płatniczym – mówił w money.pl Adam Stroniawski, dyrektor sprzedaży w Mennicy Skarbowej.
Wartość bulionowej monety (to po prostu moneta wykonana ze złota lub srebra), zależy od procentowej ilości metalu szlachetnego w danej monecie. W Polsce pierwszą monetą bulionową był Orzeł Bielik. Jej produkcja rozpoczęła się w 1995 roku, tuż po denominacji złotówki. Najpopularniejsze monety bulionowe na świecie to:
-
Krugerrand (RPA)
- Amerykański Orzeł (USA)
-
Liść Klonowy (Kanada)
-
Australijski Kangur (Australia)
- Filharmonik Wiedeński (Austria)
Czy rzeczywiście warto inwestować w złoto?
Powodzenie inwestycyjne złota wcale nie oznacza, że jest ono rzeczywiście dobrą inwestycją. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują, że do końca 2025 roku cena złota ma się obniżyć do około 2349 USD za uncję. Ta informacja stoi nieco w sprzeczności z analizą rynku złota wykonaną przez amerykański fundusz inwestycyjny VanEck, który zauważa, że uzupełnianie zapasów złota na świecie staje się coraz trudniejsze.
"W latach 90. średnio na rok dokonywano około 18 dużych odkryć. Od 2012 roku ta liczba jest mniejsza niż cztery. W ostatnich latach (2020-2023) odkryto tylko pięć dużych złóż. Niska podaż wspiera wzrost cen." – informuje fundusz.
Z raportu „Finanse Polaków” Banku Millennium wynika, że Polacy częściej i chętniej inwestują swoje oszczędności, ale wciąż robi to mały odsetek osób (11 proc.). W co najchętniej inwestują Polacy w 2024 roku?
- w waluty obce – 11 proc.
- w złoto lub srebro – 10 proc.
- w nieruchomości – 8 proc.
- w produkty inwestycyjne w banku – 7 proc.
- w obligacje – 7 proc.
- w akcje – 6 proc.
- kupując ziemię – 6 proc.