Minister zdrowia Izabela Leszczyna w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” dotyczącej kształcenia lekarzy na nowych uczelniach medycznych została zapytana również o podnoszony w społecznym dyskursie pomysł zniesienia składki zdrowotnej, co miałoby znacznie ulżyć przede wszystkim mikro i mały przedsiębiorcom w prowadzeniu swoich biznesów.
Ministerstwo Zdrowia przeciwne likwidacji składki zdrowotnej
Izabela Leszczyna powiedziała "DGP", że składka zdrowotna musi pozostać i że nie wyobraża sobie jej likwidacji. Ewentualna usunięcie składki zdrowotnej zdaniem minister doprowadziłoby do proszenia się resortu zdrowia o pieniądze na służbę zdrowia u w resorcie finansów, a to oznaczałoby walkę z innymi resortami o pieniądze. W związku z tym na zdrowie powinna być przeznaczona osobna i stała pula pieniędzy.
„Minister zdrowia nie może zgodzić się na to, by składka przestała istnieć i by zdrowie finansować wyłącznie z budżetu państwa. Efektem byłyby coroczne negocjacje z ministrem finansów i rywalizacja z innymi resortami o pieniądze na ochronę zdrowia. Środki na zdrowie powinny być wydzielone, znaczone, bo wtedy wiemy, ile mamy na pewno, co nie znaczy, że nie możemy powalczyć o dodatkowe pieniądze” – powiedziała minister zdrowia „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.
Częściowa likwidacja składki zapowiedziana przez Ministerstwo Finansów
Minister finansów Andrzej Domański ogłosił, że od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy sprzedający środki trwałe zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Informacja ta padła podczas posiedzenia Sejmu 26 lipca 2024 roku. Obecnie trwają prace nad rządowym projektem, który przewiduje wprowadzenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców korzystających z rozliczenia według skali podatkowej.