– Działania powinny być podejmowane szybko. Dlatego aplikacja mObywatel otrzymała nową funkcję, która umożliwi proste raportowanie treści, szczególnie przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci w sieci – tłumaczył dziennikarzom wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Eksperci NASK czekają na zgłoszenia
Zgłaszanie nielegalnych treści za pośrednictwem rządowej aplikacji będzie szybszym sposobem, więc reakcja odpowiednich instytucji może być znacznie skrócona. W Polsce punktem kontaktowym do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie jest zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) działający pod internetowym adresem dyzurnet.pl. Na stronie internetowej eksperci „gwarantują skuteczność interwencji oraz pełne bezpieczeństwo użytkowników, zgłaszających naruszenia”.
Do tej pory nielegalne treści można było zgłaszać za pomocą formularza ze strony internetowej, na adres mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005.
Uczniowie i nauczyciele bezpieczniejsi w sieci
Przed wakacjami Ministerstwo Cyfryzacji razem z NASK uruchomiło projekt edukacyjny „Bezpieczni w sieci”. To bezpłatna platforma e-lerningowa, która zawiera treści edukacyjne promujące cyberbezpieczeństwo. Jest skierowana do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych i ich nauczycieli, jak również do pedagogów, psychologów szkolnych, bibliotekarzy, którzy będą zainteresowani prowadzeniem zajęć z uczniami na temat cyberbezpieczeństwa. – Dzięki platformie tylko od wakacji mamy 5 tys. zgłoszeń, które dotyczą nielegalnych treści czy stron internetowych – wyliczał wicepremier Gawkowski.
Nauczyciele i uczniowie mają na platformie 6 modułów edukacyjnych do wyboru:
- Cyberprzemoc,
- Cyberzagrożenia,
- Cyfrowe ślady i wizerunek online,
- Fake news, teorie spiskowe, manipulacje w sieci,
- Nielegalne i szkodliwe treści w internecie,
- Prywatność w cyfrowym świecie.