Już ponad 5 mln prywatnych pakietów medycznych wykupili Polacy poświęcając na ten cel tylko w 2024 r. łącznie 2,3 mld zł. Taki stan rzeczy daje jasno do myślenia o stanie publicznej opieki zdrowotnej i naszym zaufaniem do instytucji Narodowego Funduszu Zdrowia. O coraz częściej wykupywanych ubezpieczeniach medycznych pisze bankier.pl.
Coraz większe kolejki do specjalistów
Kolejki do lekarzy specjalistów w Polsce wciąż się wydłużają — wynika z najnowszego sprawozdania NFZ za IV kwartał 2024 r. Średni czas oczekiwania na planową wizytę wzrósł, a ¾ pacjentów czeka jeszcze dłużej. Najkrótsze kolejki są do alergologa (86 dni) i okulisty (97 dni), a najdłuższe do endokrynologa i gastroenterologa (ponad 190 dni). Najgorzej wypadają poradnie neurochirurgiczne i chirurgii naczyniowej, gdzie czas sięga nawet 251 dni. Na listach oczekujących najwięcej osób zapisało się do okulisty (ponad 424 tys.) i stomatologa (255 tys.).
Dłuższe kolejki dotyczą także wybranych świadczeń. Na rezonans magnetyczny pacjenci czekają średnio 54 dni, a w kolejce jest ponad 223 tys. osób. Tomografia komputerowa to około 23 dni oczekiwania przy blisko 140 tys. pacjentów. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy operacji endoprotezoplastyki biodra i kolana, gdzie na zabieg trzeba czekać odpowiednio 141 i 156 dni. Choć w porównaniu z I kwartałem 2024 r. widać niewielką poprawę, problem nadal pozostaje poważny.
Kolejki do lekarzy coraz większe
Coraz dłuższe kolejki do specjalistów w publicznej służbie zdrowia sprawiają, że Polacy chętniej sięgają po prywatne pakiety medyczne. Według Barometru WHC średni czas oczekiwania na świadczenia wynosi już 4,2 miesiąca — najdłużej od 2012 roku. Rosnące zainteresowanie prywatnymi polisami potwierdzają dane Polskiej Izby Ubezpieczeń: w 2024 r. wartość składek wzrosła do 2,3 mld zł, a liczba ubezpieczonych przekroczyła 5,3 mln.
Jednocześnie coraz więcej osób deklaruje chęć rezygnacji z obowiązkowej składki zdrowotnej, a nastroje pogarsza decyzja o jej obniżeniu dla przedsiębiorców. Eksperci podkreślają, że prywatne ubezpieczenia cenione są głównie za szybki dostęp do specjalistów i badań, co w publicznym systemie bywa mocno utrudnione. Trend ten ma się umacniać w kolejnych miesiącach.
Czytaj też:
Krwiodawcy już nie dostaną czekolady. Nadciąga zmiana przepisów